W wyniku rzekomego nielegalnego postępowania śledczych oskarżenia przeciwko mafii w Ontario wycofane.

Jedno z największych śledztw policyjnych w sprawie przestępczości zorganizowanej w historii Ontario spaliło na panewce po tym, jak policja podczas prowadzonych działań rzekomo nielegalnie podsłuchiwała rozmowy telefoniczne podała CBC News.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Operacja, pod kryptonimem Project Sindacato, doprowadziła do postawienia zarzutów dziewięciu osobom w Kanadzie, które zdaniem policji były częścią organizacji przestępczej powiązanej z mafią we Włoszech.

27 stycznia prokuratorzy wstrzymali jednak postępowanie wobec sześciu oskarżonych, w tym domniemanemu szefowi mafii Angelo Figliomeni, po tym, jak obrońcy wyrazili obawy, iż śledczy dopuścili się „znaczących naruszeń przywileju adwokat – klienta podsłuchując rozmowy między nimi.

„Całe dochodzenie policyjne było skażone nielegalnym postępowaniem  funkcjonariuszy policji regionalnej Yorku  i członków Canadian Revenue Agency” – twierdzi Michael Lacy, prawnik Figliomeni komentując wniosek o oddalenie  zarzutów.

Angelo Figliomeni był jedną z dziewięciu osób aresztowanych przez policję w lipcu 2019 r. w ramach grupy oskarżonej o prowadzenie nielegalnych operacji hazardowych, oszustw, handlu narkotykami i pranie pieniędzy.
Projekt Sindacato to 18-miesięczne wspólne dochodzenie poliji włoskiej i kanadyjskiej które kosztowało  8 milionów dolarów.

Włoska policja aresztowała również 12 osób w związku z tym dochodzeniem.

Domniemana organizacja Figliomeni jest ściśle związana z ‘Ndrangheta, najpotężniejszą zorganizowaną grupą przestępczą we Włoszech i jedną z najbogatszych na świecie.

Według doniesień z 2014 roku , „Ndrangheta” z siedzibą w południowo-włoskim regionie Kalabrii zarabia ponad 80 miliardów dolarów rocznie – głównie na handlu narkotykami .

Władze zaangażowane w sprawę twierdziły, że Angelo Figliomeni jest szefem „Ndranghety w Toronto”, ale Lacy stwierdził, że ​​dochodzenie policji regionalnej  York “nie ujawniło takich dowodów”.

Policja zajęła majątek o wartości 35 milionów dolarów w tym pięć Ferrari, 19 innych luksusowych samochodów, 27 domów, nielegalnie zmodyfikowane automaty do gier, luksusowe trunki o wartości ponad 120 000 dol. i 38 zegarków Rolex o szacowanej wartości ponad 750 000 dol.

Sześciu z oskarżonych było mieszkańcami Vaughan na północ od Toronto, podczas gdy pozostałe trzy osoby mieszkały w Toronto, Oakville  i Bolton. Skonfiskowany majątek, prócz nielegalnych przedmiotów, zostanie zwrócony.

Adrienne Lei, prawniczka z Toronto, która nie pracowała nad tą sprawą, ale ma doświadczenie w sprawach dotyczących wykroczeń policji, powiedziała, że ​​wszyscy funkcjonariusze są przeszkoleni, aby wiedzieć, że uprzywilejowane rozmowy między prawnikiem a ich klientem nie mogą być wykorzystywane w sądzie. „Musieli się tego nauczyć w ciągu pierwszej minuty, pierwszej godziny, pierwszego dnia szkolenia policji” – powiedziała. „Wiedzieli, że to, co robią, jest złe”.