Z entuzjazmem i ulgą premier Kanady Justin Trudeau zareagował na plan Joe Bidena w sprawie zmian klimatycznych, podczas pierwszego wirtualnego spotkania obu przywódców od czasu wyborów prezydenckich.

Było to pierwsze bilateralne spotkanie prezydenta USA z zagranicznym przywódcą od inauguracji w zeszłym miesiącu – kolejny dowód, jak powiedział Biden, głębokiej przyjaźni i trwałych więzi między dwoma krajami.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Stany Zjednoczone nie mają bliższego przyjaciela niż Kanada” – stwierdził Biden telefonując z pokoju Roosevelta w Białym Domu, gdzie towarzyszyli mu wiceprezydent Kamala Harris i sekretarz stanu Anthony Blinken.

 

„Im szybciej opanujemy tę pandemię, tym lepiej i nie mogę się doczekać spotkania z panem osobiście w przyszłości” – dodał.

W Ottawie  Trudeau towarzyszyła wicepremier Chrystia Freeland i minister spraw zagranicznych Marc Garneau.

„Jeszcze raz dziękuję za tak wielkie przyspieszenie w walce ze zmianami klimatycznymi – bardzo nam brakowało przywództwa  Stanów Zjednoczonych w ostatnich latach” – powiedział Trudeau, który starannie unikał wymieniania nazwiska byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Freeland, która zwróciła się bezpośrednio do Harris, była nie mniej wylewna, wychwalając pierwszą kobietę i osobę kolorową wybraną na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

„Twój wybór jest wielką inspiracją dla kobiet i dziewcząt w całej Kanadzie, zwłaszcza dla czarnych kobiet i dziewcząt, a także dla kobiet i dziewcząt z Azji Południowej” – powiedziała Freeland.

„Nie mogę bardziej zgodzić się z tym, co powiedział prezydent, że teraz wszyscy jesteśmy naprawdę odpowiedzialni za pokazanie, iż demokracja może przynieść korzyści naszym narodom – Kanadyjczykom, Amerykanom i całemu światu”.

Merytoryczna część spotkania nie była aż tak serdeczna.

„Mapa drogowa” Białego Domu opublikowana we wtorek, a dotycząca dwustronnego partnerstwa, , w dużej mierze pomijała potencjalne kanadyjskie obiekcje, skupiając się zamiast tego na obszarach „wspólnej wizji” i „wzajemnej troski”.

Szereg priorytetowych tematów Kanady – w tym dostęp do szczepionek COVID-19, uwolnienie Michaela Spavora i Michaela Kovriga z Chin lub zapewnienie udziału w programie Buy American – było nieobecnych.

Nie było też wzmianki o Keystone XL, planowanej ekspansji transgranicznego rurociągu, którą Biden skasował jednym pociągnięciem prezydenckiego pióra w pierwszym dniu  urzędowania.