Główni lekarze Toronto i Peel potwierdzili w środę, że prowadzą rozmowy z prowincją na temat utrzymaniu lockdownu z pewnymi modyfikacjami. Zmienione restrykcje pozwalałyby np. na jedzenie w restauracjach na dworze i organizację imprez na wolnym powietrzu, gdy tylko pogoda się poprawi.

Dr Lawrence Loh, główny lekarz z Peel, przypomniał, że na razie jeszcze żadne decyzje nie zostały podjęte. W obecnej sytuacji luzowanie obostrzeń nie jest zalecane. Przyznał jednocześnie, że wszyscy są zmęczeni restrykcjami, a perspektywa poprawy pogody niesie ze sobą możliwość korzystania z aktywności na świeżym powietrzu, gdzie ryzyko zakażenia maleje.

Region Peel i Toronto są obecnie w strefie szarej-lockdown. Sklepy mogą działać, ale z ograniczeniami. Jedzenie w restauracjach w zamkniętych pomieszczeniach jest zakazane, siłownie są zamknięte, podobnie punkty usługowe związane z pielęgnacją.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W regionie Peel ruchoma średnia 7-dniowa liczby nowych przypadków COVID-19 wzrosła z ubiegłotygodniowej wartości 203 do 237. Wskaźnik liczby chorych na 100 000 mieszkańców wynosił w środę 15,5 i był najwyższy wśród okolicznych okręgów Toronto, Durham, Halton i Hamilton PHUs. Współczynnik reprodukcji COVID-19 – wskazujący średnią liczbę infekcji wywołanych przez pojedynczy przypadek zakażenia – wzrósł w Peel do 1,12. W Toronto w środę wynosił 1,08.

Burmistrzowie Mississaugi i Brampton, Bonnie Crombie i Patrick Brown, chcieli, by Loh zarekomendował przejście regionu Peel do strefy czerwonej.

Dr Eileen de Villa podkreśliła, że Toronto nie będzie wychodzić z lockdownu. Przypomniała, że do wzrostu liczby zakażeń przyczyniają się mutacje koronawirusa. Podobnie jak Loh powiedziała, że dane nie pozwalają na przejście do strefy czerwonej. Zauważyła również, że idzie wiosna, a z nią ocieplenie i wiadomo, że aktywność na powietrzu wiąże się z mniejszym ryzykiem zakażenia niż pobyt w pomieszczeniach zamkniętych.

Toronto otworzyło w środę o 11 trzy duże kliniki szczepień przeciwko COVID-19 w Metro Toronto Convention Centre, Scarborough Town Centre i Toronto Congress Centre. Kliniki będą działać przez siedem dni w tygodniu od 11 rano do 8 wieczorem.