Prezydent USA Joe Biden powiedział, że podczas rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem zasugerował, aby kraje demokratyczne zjednoczyły się, aby sfinansować infrastrukturę w krajach mniej rozwiniętych.

W czwartek Biden zapowiedział, że uniemożliwi Chinom prześcignięcie  Stanów Zjednoczonych, aby stać się najpotężniejszym krajem na świecie, zobowiązując się do znacznych inwestycji, co ma dać USA zwycięstwo w rywalizacji między największymi gospodarkami świata

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że zasugerował premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi w piątek że kraje demokratyczne powinny mieć plan infrastruktury, który będzie konkurował z chińską inicjatywą Pasa i Szlaku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Zasugerowałem, że powinniśmy mieć zasadniczo podobną inicjatywę, wychodząc od demokratycznych państw i pomagając tym społecznościom na całym świecie, które w rzeczywistości potrzebują pomocy” – powiedział dziennikarzom Biden.

Chińska inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI) to wielomiliardowy program infrastrukturalny uruchomiony w 2013 r. przez prezydenta Xi Jinpinga, obejmujący inicjatywy rozwojowe i inwestycyjne rozciągające się od Azji Wschodniej po Europę.

Projekt znacznie rozszerzyłby gospodarcze i polityczne wpływy Chin, budząc obawy w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

Biden planuje w przyszłym tygodniu ogłosić wart wiele miliardów dolarów plan modernizacji infrastruktury w USA. Stwierdził w czwartek, że zapewni to zwiększone inwestycje USA w  najnowsze technologie, takie jak obliczenia kwantowe, sztuczna inteligencja i biotechnologia.

Ponad 100 krajów podpisało umowy z Chinami na współpracę przy projektach Pasa i Drogi takich jak koleje, porty, autostrady. Według bazy danych Refinitiv, w połowie ubiegłego roku z inicjatywą tą związanych było ponad 2600 projektów o wartości 3,7 bln USD.

Pekin ograniczył niektóre projekty po tym, jak kilka krajów próbowało zrewidować, anulować lub zmniejszyć zobowiązania, powołując się na obawy dotyczące kosztów, erozji suwerenności i korupcji.