W San Francisco w 2020 roku ponad dwa razy więcej osób zmarło z powodu przypadkowego przedawkowania narkotyków niż z powodu wirusa covid.

Łącznie 713 osób zmarło z powodu przedawkowania narkotyków ., w porównaniu do 255 osób, które zmarły z powodu koronawirusa.

Według Centers for Disease Control and Prevention w całym kraju, największy wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem miał miejsce w marcu i maju 2020 r. i zbiegł się w czasie z blokadami.

„Wydaje się, że wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków przyspieszył podczas pandemii COVID-19”, stwierdza CDC w oświadczeniu.

Liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem stale rosła już przed blokadami. W okresie 12 miesięcy kończącym się w maju ubiegłego roku 81 230 osób zmarło z powodu przypadkowego przedawkowania narkotyków, co jest największym wynikiem 12 miesięcy w historii. Mężczyźni stanowili przytłaczającą większość zgonów – 81 procent. Dwadzieścia siedem procent ofiar nie miało stałego adresu.

W 2020 roku fentanyl był przyczyną większej liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem niż jakikolwiek inny narkotyk. Głównym źródłem fentanylu były Chiny, które w ostatnich latach zalały Stany Zjednoczone tym lekiem/narkotykiem.