Kanadyjski Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (NACI) zaleca obecnie rozszerzenie stosowania szczepionki AstraZeneca-Oxford COVID-19 na wszystkich Kanadyjczyków w wieku powyżej 30 lat.

Organ doradczy wydał w piątek najnowsze wytyczne po przeanalizowaniu nowych danych prowincji dotyczących poziomu ryzyka, jakie obecnie stwarza w Kanadzie COVID-19.

Granica wieku dla szczepionki AstraZeneca powinna zostać obniżona do 30 lat, z kilkoma zastrzeżeniami.

Według NACI zastrzyk ma sens tylko dla osób, u których „korzyści przewyższają ryzyko” związane z zakrzepami krwi, które wydają się występować w rzadkich przypadkach po szczepieniu, dla osób bez przeciwwskazań  – i jeśli osoba nie chce czekać na szczepionkę mRNA.

Znany torontoński epidemiolog Dr David Fisman skomentował na Twitterze

Teraz, gdy wytyczne NACI są już dostępne, powiem, że jeśli nie masz podwyższonego ryzyka SARS-2 z powodu okoliczności życiowych, powtórzę, że uważam, że dla osób poniżej 50 roku życia ryzyko i korzyści szczepionki AZS  uzasadniają poważną rozmowę ze swoim lekarzem”.

a następnie:

Wezwałbym również Health Canada i agencje zdrowia publicznego do przejrzystości wobec opinii publicznej w zakresie ryzyka VITT,(zakrzepicy) które prawdopodobnie będzie ewoluować w miarę rozpoznawania przypadków. Jeśli ludzie nie mają dostępu do aktualnych i dokładnych informacji nie są w stanie wyrazić świadomej zgody To wszystko.