Ministerstwo Zdrowia Quebecu potwierdziło śmierć kobiety z Quebecu po tym, jak szczepionka AstraZeneca-Oxford przeciwko COVID-19, którą otrzymała na początku kwietnia, doprowadziła do rzadkiego zakrzepu krwi w jej mózgu.

Ministerstwo Zdrowia Quebecu potwierdziło, że śmierć kobiety była spowodowana przez wywołaną szczepionką immunologiczną trombocytopenię (VITT).

Premier Quebecu François Legault powiedział, że kobieta miała 54 lata i wcześniej nie miała żadnych przypadłości.

„To smutne i chcemy złożyć kondolencje” – powiedział Legault. „Wiedzieliśmy jednak, że jest jedna szansa na 100 000, że może się to zdarzyć i uważamy, że korzyści przeważają nad ryzykiem”.

Dyrektor ds. Zdrowia Publicznego Quebecu, dr Horacio Arruda, powiedział, że do tej pory szczepionkę otrzymało 400 000 mieszkańców Quebecu i że śmierć kobiety mieści się w ramach średniego statystycznego ryzyka, co oznacza, że ​​poważne komplikacje pojawiają się u jednej na 100 000 zaszczepionych osób.

VITT jest jednym z bardzo rzadkich, ale prawdopodobnie poważnych powikłań, które mogą wynikać z niektórych szczepionek COVID-19.

Mechanizm występowania zakrzepicy po niektórych szczepionkach, nie jest do końca wyjaśniony, co ciekawe zastosowanie tradycyjnych metod leczenia takich jak heparyna rozrzedzająca krew, faktycznie pogarsza sytuację.

Według Kanadyjskiego Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NACI) śmiertelność z powodu VITT wynosi około 40 procent.

Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że kobieta była jedną z dwóch osób w Quebecu, które cierpiały na VITT, chociaż jest pierwszą, która zmarła z tego powodu.

Ministerstwo potwierdziło, że kobieta była hospitalizowana, gdy tylko zgłosiła objawy VITT. Według NACI te objawy lub znaki ostrzegawcze obejmują:

  • Duszność
  • Ból klatki piersiowej lub brzucha
  • Obrzęk nóg
  • Silne bóle głowy lub niewyraźne widzenie
  • Siniaki lub wysypka skórna