Nowe badanie z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników w Katarze wykazało, że pojedyncza dawka szczepionki  Pfizer-BioNech jest tylko w 30% skuteczna w zapobieganiu infekcji wariantem B.1.1.7, obecnie rozpowszechnionym w Ontario i tylko w 55% skuteczna w zapobieganiu hospitalizacji lub śmierci.

Wyniki badań opublikowane w New England Journal of Medicine w środę pokazują, że jedno wstrzyknięcie preparatu Pfizer było skuteczne tylko w 29,5% w zapobieganiu infekcji, bezobjawowej lub innej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Stwierdzono również, że jeden zastrzyk preparatu Pfizer jest skuteczny w 54,5% w zapobieganiu „ciężkim, krytycznym lub śmiertelnym” skutkom zakażenia wariantem B.1.1.7.

Public Health Ontario stwierdziło w ostatnich tygodniach, że ponad 90 procent pozytywnych próbek, które sprawdza, wydaje się mieć cechy wariantu B.1.1.7 odkrytego po raz pierwszy w Anglii w zeszłym roku.

Wśród osób, które otrzymały obie dawki, skuteczność szczepionki przeciwko zakażeniu B.1.1.7, z objawami lub bez, wynosiła 87%, zwiększając się do 90% 14 dni po drugiej dawce, a do 100%w przypadku unikania poważnych objawów lub śmierci.

Przedstawiciele władz Ontario zasugerowali, że różnica między pierwszą a drugą dawką może wkrótce ulec zmniejszeniu, jeśli wzrost podaży będzie się utrzymywał, ale na razie nie wprowadzono żadnych zmian.

Pfizer podkreśla, że dawki szczepionki należy podawać w odstępie 21 dni.

W Katarze warianty B.1.1.7 i B.1.351 stały się dominujące  mniej więcej w tym samym czasie co w Ontario

W przypadku wariantu B.1.351 odkrytego po raz pierwszy w Afryce Południowej, badanie przyniosło jeszcze gorsze wyniki po podaniu jednej dawki. Jedna dawka szczepionki Pfizer-BioNTech była tylko w 17 procentach skuteczna w zapobieganiu infekcji wywołanej przez B.1.351. Stwierdzono też, że ma zerową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji lub śmierci z powodu B.1.351.

Wariant B.1.351 jest obecnie wykrywany sporadycznie w Ontario.