Naukowcy ostrzegają, że ciężkie przypadki COVID-19 są 2,5 razy bardziej prawdopodobne u mężczyzn z łysiną “typu męskiego”  niż u tych, którzy mają włosy.

Łysienie typu męskiego – lub „łysienie androgenowe” – jest powszechną, uwarunkowaną genetycznie formą wypadania włosów, która dotyka około 50 procent mężczyzn w wieku powyżej 50 lat.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zwykle objawia się przerzedzeniem włosów w skroniowych obszarach skóry głowy, zanim obejmuje również  obszary koronowe

Naukowcy odkryli, że mężczyźni z częstym biomarkerem związanym z wypadaniem włosów wydają się być znacznie bardziej podatni na ciężkie infekcje koronawirusem .

Zespół naukowców, że wyniki badania mogą otworzyć nowe możliwości dla nowych terapii – a być może nawet leczenia – w przypadku COVID-19.

Łysienie typu męskiego jest kontrolowane przez zmiany w genie receptora androgenowego (AR), który reguluje wrażliwość organizmu na androgeny – tak zwane „męskie hormony”, które obejmują testosteron i androstendion.

Odpowiedzi androgenowe zostały również powiązane z enzymem znanym jako TMPRSS2, który, jak się uważa, odgrywa rolę w zakażeniach koronawirusem.

Naukowcy byli specjalnie umotywowani do zbadania związku między genem AR a ciężkim COVID-19 po zaobserwowaniu, że nieproporcjonalna liczba mężczyzn z łysieniem androgenowym wydaje się być hospitalizowana z powodu koronawirusa.

Pełne wyniki  badania zostaną zaprezentowane na wiosennym sympozjum Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) 2021 , które odbędzie się praktycznie w tym roku w dniach 6-7 maja.

za https://www.dailymail.co.uk/