Photo by Ivan Samkov from Pexels

Najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. w szkołach średnich zafunkcjonuje obok dotychczasowej historii, nowy odrębny przedmiot: historia Polski XX i XXI wieku – poinformował w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Dlaczego ma to być odrębny przedmiot? – Chodzi o to, aby nie burzyć tej historii powszechnej, w której dzieje Polski, narodu polskiego są niezwykle istotne. Nie ma historii Stanów Zjednoczonych bez Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, nie ma Wiosny Ludów w Europie bez udziału Polaków, nie ma wojen napoleońskich bez księcia Józefa Poniatowskiego. My Polacy uczestniczyliśmy w dziejach świata, chociażby obrona Europy przed Islamem pod koniec XVII wieku – słynna odsiecz wiedeńska króla Jana. To będzie utrzymane – powiedział.
Rzymkowski twierdził też, że jest to spełnienie postulatu podnoszonego przez wielu młodych ludzi, którzy “czują głód tej wiedzy”. – Tej wiedzy niestety w szkole nie mogą się dowiedzieć z racji obiektywnych – brakuje czasu. Często historia kończy się na 1 września 1939 r., nawet często nie dochodzą do 17 września – zaznaczył Rzymkowski.