Jak podał we wtorek portal kresy.pl na podstawie agencji TASS wśród  poprawek zgłoszonych w poniedziałek przez Putina w ramach obecnych prac nad reformą konstytucyjną znalazła się także dotycząca kwestii etnicznych Rosjan. Prezydent zaproponował by w konstytucji znalazło się sformułowanie opisujące etnicznych Rosjan (russkich) jako „naród państwotwórczy”.

W ramach oficjalnego projektu, znalazło się nie tylko utwierdzenie „państwowego” charakteru narodowości Rosjan ale też ich jezyka. „Językiem państwowym Federacji Rosyjskiej jest język rosyjski jako język narodu państwotwórczego” – przytoczył proponowany zapis Wołodin cytowany w poniedziałek przez portal Lenta.ru za agencją TASS. Jednocześnie poprawki mają określać naród rosyjski jako pozostający w ramach państwa w związku równoprawnych narodów.

Według danych z 2010 r. etniczni Rosjanie stanowią 80,9 proc. mieszkańców Federacji Rosyjskiej. Drugą co do liczebności narodowością w państwie są Tatarzy. Ponad 5,5 mln Tatarów stanowi 3,87 proc. mieszkańców państwa. Etniczni Rosjanie stanowią większość mieszkańców w znacznej większości subiektów Federacji. Rosjanie są mniejszością w republikach północno-kaukaskich, w Kałmucji oraz w niektórych republikach na Powołżu – w Tatarstanie, Baszkirii, Mari El, Udmurcji, Mordowii. Rosjanie są też mniejszością w Tuwie oraz wschodniej Republice Sacha (Jakucji).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

tass.ru/kresy.pl