Rząd Alberty przedstawił  trzystopniowy plan „otwarci na lato”, strategię bezpośrednio powiązaną z liczbą szczepień i hospitalizacji, w ramach której wszystkie ograniczenia zdrowotne mogą zostać zniesione do lipca.

Prowincja wejdzie do etapu pierwszego 1 czerwca i oczekuje się, że zostanie w pełni otwarta na początku lipca lub wcześniej, powiedział w środę premier Jason Kenney na konferencji prasowej.

„Jesteśmy optymistami, że wejdziemy do etapu 3 na początku lipca” – powiedział Kenney. „I jaki to będzie wspaniały dzień. Wydarzenia takie jak K-Days i Calgary Stampede mogą się odbyć przy pełnym udziale”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Dziś naprawdę zbliżamy się do końca” – powiedział. „Zostawiamy za sobą najciemniejsze dni pandemii i wkraczamy w ciepłe światło lata”.

Etap 1 wymaga, aby 50 procent mieszkańców Alberty w wieku 12 lat i starszych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 spadła poniżej 800. Kenney powiedział, że oba te progi zostały już osiągnięte.

Oznacza to, że od piątku miejsca kultu będą mogły być otwierane z 15-procentowym ograniczeniem pojemności. Od 1 czerwca rozpocznie się reszta etapu 1, która obejmuje:

Spotkania plenerowe do 10 osób.
Możliwość ponownego otwarcia usług osobistych i wellness.
Patio restauracyjne mogą być ponownie otwarte.
Sport i rekreacja na świeżym powietrzu dla maksymalnie 10 osób.
Sklepy detaliczne mogą mieć do 15% osób objętych kodem przeciwpożarowym.

Etap 2 rozpocząłby się dwa tygodnie po tym, jak 60 procent kwalifikujących się mieszkańców Alberty otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 spadła poniżej 500.

„Opierając się na naszych obecnych rezerwacjach, spodziewamy się, że w tym tygodniu osiągniemy ten 60 procent”, powiedział Kenney, „być może już jutro, co stawia nas na dobrej drodze do rozpoczęcia drugiego etapu w połowie czerwca”.

Na etapie 2 biblioteki i kina mogłyby zostać ponownie otwarte, miejsca kultu i sklepy detaliczne mogłyby mieć jedną trzecią osób, restauracje mogłyby pomieścić do sześciu grup wewnątrz i na zewnątrz, siłownie mogły zostać ponownie otwarte, a spotkania na świeżym powietrzu zostać ograniczone do 20 osób.

Etap 3 rozpoczął się dwa tygodnie po tym, jak 70 procent uprawnionych mieszkańców Alberty otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Ten etap nie będzie powiązany z liczbą hospitalizacji.

„Na tym etapie większość ograniczeń zdrowotnych – w tym zakaz organizowania spotkań towarzyskich w pomieszczeniach odejdzie w przeszłość i będziemy mogli cieszyć się naprawdę wspaniałym latem w Albercie” – powiedział Kenney. „Prawie wszystkie ograniczenia zdrowotne zostaną zniesione”.

Zapytany, czy prowincja nie postępuje zbyt szybko, Kenney odparł, że jego rząd przyjmuje „ostrożne podejście” kierując się nauką i przykładami z innych krajów.