Kanada „podejmie więcej działań w celu rozbicia skrajnie prawicowych grup nienawiści, tak jak zrobiliśmy to w przypadku Proud Boys, dodając ją do kanadyjskiej listy terrorystów” – zapowiedział premier federalny

„To był atak terrorystyczny motywowany nienawiścią w sercu jednej z naszych społeczności” – stwierdził Trudeau w Izbie Gmin po chwili ciszy. „Będziemy nadal zwalczać nienawiść w Internecie i poza nim… (w tym) podejmując więcej działań w celu rozbicia skrajnie prawicowych grup nienawiści, tak jak zrobiliśmy to w przypadku Proud Boys, dodając je do kanadyjskiej listy terrorystów” .
Policja w London aresztowała 20-letniego Nathaniela Veltmana   Miał na sobie kamizelkę kuloodporną. Veltman, który jest biały, został oskarżony o cztery morderstwa pierwszego stopnia. Władze badają możliwość postawienia zarzutów terroryzmu.
W oświadczeniu wydanym w poniedziałek krewni ofiar powiedzieli, że oskarżony napastnik „był pod wpływem grupy, z którą był związany”, ale nie zidentyfikowali tej organizacji ani nie wyjaśnili, skąd mają te informacje.

Veltman nie był zbytnio obecny w mediach społecznościowych. Rzecznik Canadian Anti-Hate Network, organizacji śledzącej grupy nienawiści, stwierdził, że jak  na 20-letniego mężczyznę jest to rzecz niezwykła.

„Ktoś wlał mu truciznę do ucha” – dodał rzecznik, który poprosił, by nie podawać nazwiska. „Mamy nadzieję, że zostaną udostępnione dalsze informacje, które pomogą określić i zidentyfikować jego “konsumpcję wiadomości”  w Internecie i mediach”.

W kwietniu kanadyjska służba wywiadowcza poinformowała, że ​​pandemia COVID-19 grozi zwiększeniem zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. „Pandemia COVID-19 zaostrzyła ksenofobiczne i antypaństwowe narracje, z których wiele może bezpośrednio lub pośrednio wpłynąć na względy bezpieczeństwa narodowego” – poinformowała Kanadyjska Służba Kontrwywiadu(CSIS) w swoim najnowszym dorocznym raporcie.