Manitobanie będą teraz mogli podróżować bez konieczności dwutygodniowej kwarantanny powrocie  jeśli zostali w pełni zaszczepieni.

Potwierdzająca ten fakt karta szczepień zostanie dostarczona danej osobie dwa tygodnie po otrzymaniu obu dawek szczepionki COVID-19, ogłosił we wtorek premier Brian Pallister.

Osoby są uważane za w pełni zaszczepione dopiero po odczekaniu dwóch tygodni po drugim szczepieniu, ponieważ tyle czasu zajmuje nagromadzenie się przeciwciał wywołane przez szczepionkę w ich organizmie

„Mamy oczywiście nadzieję, że jest to środek tymczasowy, do momentu aż dojdziemy do punktu, w którym wszyscy zostaną zaszczepieni. Ale w okresie przejściowym jest to ważna dodatkowa rzecz, która przyniesie wam korzyści” – stwierdził Pallister.

Możliwość podróżowania po Kanadzie bez konieczności izolowania się po powrocie do Manitoby jest jedną z pierwszych korzyści z pełnego uodpornienia, dodał.

Ograniczenia na poziomie prowincji wymagają obecnie, aby każdy odwiedzający lub mieszkaniec wjeżdżający do prowincji izolował się przez dwa tygodnie po przyjeździe .

Pallister uznał, że utracone wolności przywróci obywatelom szczpionka

Dodatkowe korzyści ze szczepienia zostaną ogłoszone w nadchodzących tygodniach, powiedział Pallister.

Cyfrowe i fizyczne karty szczepień Pokazują tylko imię i nazwisko osoby oraz kod QR, który po zeskanowaniu pokaże, że osoba jest w pełni zaszczepiona.

Prowincja przeznaczyła 1 milion dolarów na dotacje w wysokości do 20 000 dolarów każda dla organizacji kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych, sportowych, religijnych, społecznych i biznesowych, które mogą udowodnić, że są w stanie dotrzeć do osób, które nie chcą się szczepić by je przekonać

Pallister powiedział, że wierzy, iż karta szczepień i zniesieni ograniczeń wolności, które zapewnia, będą skutecznym sposobem zachęcania ludzi do zastrzyku. „Szczepionki są sposobem na wyjście z tej pandemii. Dzięki szczepionkom możemy odzyskać nasze życie”. Do poniedziałku w Manitobie  66 procent kwalifikujących się osób –   w wieku 12 lat i starszych – otrzymało pierwszą dawkę.

„W miarę postępów w planach ponownego otwarcia może być więcej przedmiotów lub przywilejów dostępnych dla tych, którzy mają kartę szczepień” – powiedział Pallister.

Ludzie mogą ubiegać się o kartę szczepień za pośrednictwem nowego portalu internetowego na stronie rządowej .

Prowincja badała pomysł oferowania zachęt pieniężnych  do szczepienia, Pallister nie wyklucza ponownego rozważenia tego pomysłu w przyszłości.