Większość incydentów zgłoszonych policji od środy, kiedy wszedł w życie nowy system świadectw szczepień, dotyczyła osób, które odmówiły okazania dowodu szczepienia. Policja regionalna w Peel poinformowała w czwartek, że otrzymała siedem telefonów dotyczących klientów, którzy nie pokazali dowodu szczepienia – pięć incydentów na siłowniach i dwa w restauracjach.

Policja nie podała szczegółów na temat tego, co się wydarzyło.

Policja Guelph poinformowała, że ​​funkcjonariusze odpowiedzieli na jedno wezwanie dotyczące mężczyzny w restauracji, który „odmawiał okazania dowodu szczepienia i odmawiał opuszczenia lokalu”.

Policja poinformowała że będzie reagować jedynie w sytuacjach, w których zagrożone jest bezpieczeństwo publiczne, ale nie będzie sprawdzać indywidualnego stosowania się do wymogu okazania paszportów szczepionkowych. Kontrole te  przeprowadzać mają inspektorzy prowincyjni i regionalni .

Wielu właścicieli firm w prowincji publicznie deklaruje, że w ogóle nie zamierza prosić o okazanie dowodu szczepienia lub będzie oferować jedzenie tylko na wynos, aby uniknąć konieczności proszenia o pokazanie takiego dowodu.

Grupa na Facebooku o nazwie Ontario Businesses Against Health Pass zliczyła w piątek ponad 136 000 członków, choć nie jest jasne, ilu z nich jest właścicielami firm.  Podobna grupa na Facebooku skupiająca właścicieli firm w regionie Windsor   w piątek miała ponad 12 000 członków.  „Niestety uważamy, że rząd postawił nas w sytuacji, w której musimy dyskryminować i dzielić ludzi nawzajem” –  uważa  właścicielka jednej z firm sprzątających

Siłownia w Mississaudze Huf Gym  ogłosiła, że ​​nie będzie sprawdzać statusu szczepień. „Nie będziemy segregować ani dyskryminować” – czytamy w poście z 20 września na stronie Huf Gym na Facebooku.

Inna strona internetowa zatytułowana „Lista NoPass” wymienia firmy w całej Kanadzie, „które nie dyskryminują ze względu na wybór medyczny”.