Ontario zbliża się do ponownego otwarcia gospodarczego, i prawnicy ostrzegają, że w niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł wymagać od zatrudnionych szczepienia przeciwko Covid-19

Prawnik ds. prawa pracy Howard Levitt przewiduje, że wymaganie od pracowników, którzy pracują razem z innymi, pełnego zaszczepienia, może być częścią popandemicznej normy w prowincji, biorąc pod uwagę, że pracodawcy są prawnie zobowiązani pod groźbą różnych sankcji i odpowiedzialności karnej do “zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy”.

Wyjątki ze względów medycznych lub religijnych według Levitta musiałyby być merytoryczne i udokumentowane. „W niektórych miejscach pracy może to oznaczać, że ci pracownicy musieliby pracować w obszarze, w którym nie mają kontaktu z innymi pracownikami”.

Według Levitta nie ma jednak prawnego wymogu, aby pracodawcy przyjmowali pracowników, którzy odmawiają szczepienia, oferując oddzielne miejsca pracy lub opcje pracy z domu.

Quebec niedawno zapowiedział, że niektórzy pracownicy służby zdrowia będą musieli być w pełni zaszczepieni, ale rzecznik Ministerstwa Pracy Ontario powiedział w poniedziałek, że rząd prowincji nie rozważa żadnych obowiązkowych szczepień.

Ustawa Ontario w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy nie odnosi się bezpośrednio do szczepień ani egzekwowania polityki szczepień pracodawcy dla pracowników.

Tym bardziej, że to szczepienia mają zapewniać ochronę osobą zaszczepionym, i osoby niezaszczepione nie powinny stwarzać dla zaszczepionych niebezpieczeństwa zarażenia. Obecnie jednak, argument ten jest rzadko podnoszony.