Fot. FLCKR Jay Phagan Vaccine Dreams

Kanada otrzyma w tym tygodniu około 9,5 miliona dawek szczepionki COVID-19 dzięki ogromnej dostawie zastrzyków z Moderny.

Rząd federalny twierdzi, że ta firma farmaceutyczna z siedzibą w Massachusetts dostarczy w tym tygodniu łącznie 7,1 miliona szczepionek w dwóch oddzielnych przesyłkach.

Pierwsza dostawa 2,9 miliona dawek ma przybyć i zostać wysłana do prowincji w połowie tygodnia. Pozostałe 4,2 miliona pojawią się w dalszej części tygodnia, ale zostaną wysłane do prowincji i terytoriów dopiero w przyszłym tygodniu.

Kolejne 2,4 miliona dawek ma również pochodzić od firm Pfizer i BioNTech, które od połowy marca konsekwentnie dostarczają duże cotygodniowe dostawy.

Rząd federalny otrzymał ponad 22,5 miliona dawek Pfizer-BioNTech i prawie 2,9 miliona szczepień Oxford-AstraZeneca, a kolejny milion tych ostatnich ma zostać dostarczony jeszcze w tym miesiącu.

Dostarczono również około 330 000 dawek jednorazowej szczepionki Johnson & Johnson, ale Health Canada postanowiło nie rozdzielać ich ze względu na obawy, że mogły zostać skażone.

Reszta to dawki i zastrzyki firmy AstraZeneca firmy Johnson & Johnson, które Kanada kupiła za pośrednictwem COVAX, międzynarodowej inicjatywy wymiany szczepionek.

Podsumowując, przywódcy G7 potwierdzili swój zamiar przekazania w przyszłym roku ponad miliarda dawek krajom o niskich dochodach.

To zobowiązanie jest dalekie od 11 miliardów dawek, które według Światowej Organizacji Zdrowia są potrzebne do zaszczepienia co najmniej 70 procent światowej populacji i prawdziwego zakończenia pandemii COVID-19.

Kanada zapewniła dostawę ponad 100 milionów dawek rocznie – więcej niż potrzeba, aby dać całej swojej populacji – łącznie z niemowlakami czyli prawie 38 milionów ludzi – dwóch dawek na osobę.