Rząd Ontario potwierdził, że prowincja wejdzie w drugi etap strategii ponownego otwarcia COVID-19 na dwa dni przed terminem. Oznacza to, że od środy ludzie będą mogli ponownie organizować spotkania w pomieszczeniach dla maksymalnie pięciu osób, spotykać się z maksymalnie 25 osobami na zewnątrz, a wreszcie, po miesiącach zamknięcia, korzystać z różnych zakładów usługowych – jak fryzjer.

Występy na świeżym powietrzu i sporty zespołowe mogą również zostać wznowione, a atrakcje na świeżym powietrzu, takie jak parki wodne, mogą zostać ponownie otwarte.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dalsze rozluźnienie ograniczeń dotyczących zdrowia publicznego oznacza, że ​​limity pojemności restauracji na świeżym powietrzu mogą wzrosnąć do sześciu osób przy stoliku, podstawowa sprzedaż detaliczna może podwoić się do 50 procent poojemności a nieistotna sprzedaż detaliczna może przejść do 25 procent pojemności, z 15.

Ponadto centra handlowe mogą zostać ponownie otwarte z ograniczeniami, a większe nabożeństwa religijne, takie jak śluby i pogrzeby, mogą zostać wznowione z 25% pojemnością.

Aby przejść do etapu 2 strategii ponownego otwarcia, rząd powiedział, że 70 procent dorosłych musi przyjąć jedną dawką szczepionki COVID-19 i 20 procent dwie  przez co najmniej dwa tygodnie.

Według danych opublikowanych przez prowincję, w środę ponad 76 procent populacji Ontario w wieku powyżej 18 lat otrzymało pierwszą dawkę, a ponad 29 procent otrzymało drugą dawkę.

Na podstawie czwartkowego ogłoszenia oczekuje się, że Ontario wejdzie w krok 3 swojego planu ponownego otwarcia, który pozwala na najłagodniejsze ograniczenia dotyczące zdrowia publicznego, w dniu 21 lipca, jeśli przypadki COVID-19 będą nadal spadać, a wskaźnik szczepień pozostanie wysoki.

Jedynym obszarem, który nie przejdzie do kroku 2 w przyszłym tygodniu, jest region Waterloo ze względu na aktualne dane dotyczące COVID-19 i występowanie wariantu Delta, powiedzieli lokalni urzędnicy ds. zdrowia.

Dr Kieran Moore, który wcześniej pełnił funkcję głównego lekarza w Kingston, Frontenac, Lennox i Addington Public Health, od 7 czerwca współpracuje z obecnym Chief Medical Officer of Health w Ontario, dr Davidem Williamsem, aby zapewnić płynną zmianę na tym stanowisku po odejściu dr Williamsa na emeryturę.