Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień zapowiedział w czwartek, że  druga dawka produktu mRNA jest obecnie „preferowana” — nawet jako zastrzyk przypominający dla osób, które już otrzymały pierwsze dawki produktu.

NACI poinformowało w czwartek, że odbiorcy AstraZeneca powinni zamiast drugiej dawki szczepionki Astra Zeneca otrzymać drugą dawkę szczepionki mRNA, takiej jak te oferowane przez Pfizer i Moderna.
Kanada zarejestrowała 28 przypadków  zakrzepów krwi po szczepieniach AstraZeneca
AstraZeneca nie jest też „preferowanym” produktem dla pierwszych dawek, biorąc pod uwagę związane z nią ryzyko wywoływanej przez szczepionkę małopłytkowości zakrzepowej (VITT) )

NACI stwierdziła, że istnieje również ryzyko rozwoju VITT po otrzymaniu drugiej dawki AstraZeneca.

Podczas gdy NACI początkowo stwierdziło, że Kanadyjczycy mogą zdecydować się na zastrzyk z wektorem wirusowym, taki jak AstraZeneca, jeśli nie chcą czekać na szczepionkę mRNA, komisja oświadczyła dzisiaj, że wytyczne od tego czasu „ewoluowały”, a zastrzyk Pfizer lub Moderna „należy zaoferować w pierwszej kolejności o ile nie ma przeciwwskazań, np. uczulenie na któryś ze składników szczepionki mRNA .”

Od początku maja wszystkie prowincje wstrzymały stosowanie AstraZeneca w pierwszych dawkach. Wielu nadal używało jej jednak do szczepień przypominających.

Komitet ds. szczepionek stwierdził, że dowody pochodzące z badań w Niemczech sugerują, że zmieszanie jednej dawki AstraZeneca z drugą dawką szczepionki Pfizer może faktycznie wywołać „potencjalnie lepszą odpowiedź immunologiczną, w tym przeciwko wariantom wzbudzającym obawy” niż dwie dawki samej AstraZeneca.

„Dowody nadal sugerują, że pierwsza dawka szczepionki AstraZeneca, a następnie druga dawka szczepionki mRNA Pfizer-BioNTech ma dobry profil bezpieczeństwa” – twierdzi NACI.

Stwierdzono, że pojedyncza dawka szczepionek AstraZeneca lub Pfizer generuje znaczącą odpowiedź przeciwciał na nowy koronawirus.

Ale niedawne badanie przeprowadzone przez brytyjskie konsorcjum ds. Immunologii koronawirusa i Uniwersytet w Birmingham wykazało, że szczepionka AstraZeneca może w rzeczywistości indukować silniejszą komórkową odpowiedź immunologiczną niż szczepionka Pfizera.

Dr Theresa Tam, dyrektor ds. zdrowia publicznego w Kanadzie, powiedziała, że ​​w oparciu o wczesne dane, schemat „mieszaj i łącz” „sprawdził się bardzo dobrze i wydaje się mieć lepszą reakcję”, ponieważ wytwarza zarówno silne przeciwciała, jak i odpowiedź komórkową.

NACI zaleca teraz również, aby biorcy mRNA otrzymali drugą dawkę dowolnego produktu, który otrzymali jako pierwszy.