Miasto w północnym Ontario odnotowało napływ nowych mieszkańców po tym, jak zaczęło oferować działki za 500 dolarów.

Smooth Rock Falls, położone prawie 800 kilometrów na północ od Toronto i 100 kilometrów na północ od Timmins w Ontario, zaczęło oferować grunty po najniższych cenach w 2017 roku, mając nadzieję, że tchnie nowe życie w gospodarkę miasta, oferując jednocześnie bardzo potrzebne niedrogie mieszkania.

„Ponieważ młyn się zamknął, straciliśmy tak wielu ludzi. Ludzie wyprowadzali się z miasta, wystawiając swoje domy na sprzedaż praktycznie za darmo”, powiedziała burmistrz Smooth Rock Falls Sue Perras w wywiadzie dla CTV Your Morning

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W tym czasie niektórzy mieszkańcy sprzedawali swoje domy za 20 000 dol. lub mniej, podczas gdy inni nawet całkowicie je opuszczali, powiedział Perras.

„Musieliśmy wymyślić plan, aby powstrzymać ludzi przed wyprowadzką i sprawić, by ludzie się wprowadzili” – powiedziała.

Gdy miasto ogłosiło, że oferuje ziemię za 500 dolarów, otrzymało ponad tysiąc zapytań. Odważny ruch przyciągnął przybyszów z tak odległych miejsc, jak Kolumbia Brytyjska. Dzięki tej inicjatywie w mieście mieszka 60 nowych rodzin.

„To był świetny plan. Zdecydowanie tak” – powiedział burmistrz. „Sprowadziło to ludzi do naszej społeczności, aby przyjrzeli się różnym parcelom, a niektórzy po prostu kupili domy, które już istniały”.

W 2017 roku przeciętny dom w Smooth Rock Falls kosztował 56 000 dolarów. Dziś średnia cena domu wynosi 137 000 dolarów, co oznacza wzrost o 144%.

Ale Smooth Rock Falls nadal jest trzecią najbardziej przystępną cenowo małą społecznością w Ontario,

Kolejnym krokiem Smooth Rock Falls jest sprowadzenie do miasta większej liczby pracodawców. Na terenie nieczynnej celulozowni miasto otworzyło niedawno park przemysłowy

za  Canadian Press.