Podejrzany o dokonanie tych zbrodni mężczyzna został aresztowany wczesnym rankiem w niedzielę w historycznej dzielnicy Quebecu. Według policji był ubrany w średniowieczny strój i wymachiwał mieczem.

Policja została wezwana  na krótko przed 22:30 w sobotę – w noc Halloween – i odkryła ofiary w co najmniej czterech miejscach, w tym w pobliżu hotelu Château Frontenac, na du Trésor Street i na des Remparts Street.

Po dwuipółgodzinnej obławie dwudziestokilkuletni mężczyzna został aresztowany na krótko przed 1 w nocy, około kilometra na północ od obszaru Starego Portu.

Potwierdzono śmierć dwóch osób, a pięć innych ofiar zostało przetransportowanych do lokalnego szpitala z różnymi obrażeniami, poinformował rzecznik policji Quebec City Étienne Doyon na konferencji prasowej w niedzielę rano.

Podejrzanego również przewieziono do szpitala na ocenę.

Policja z Quebec City napisała na Twitterze krótko po 4 rano, że sytuacja jest pod kontrolą.

„Jest pełnia księżyca, jest 31 października. Jest Halloween i weekend zamknięcia. Nikt nie powinien wychodzić na ulice – powiedział dziennikarzowi ctv Carlos Godoy, który mieszka w okolicy. „I jest niezwykle spokojnie, ponieważ obecnie nie ma turystów”.

Policja poprosiła mieszkańców o pozostanie w domach, podczas gdy trwa śledztwo.

 

Aresztowany to 24-letni Carl Girouard z Sainte-Thérèse w Quebecu, miasta położonego około 20 kilometrów na północny zachód od Montrealu.

Dwie ofiary śmiertelne to François Duchesne (lat 56) i Suzanne Clermont (61 lat).

 

Szef policji Quebecu, Robert Pigeon, powiedział  że podejrzany przybył do stolicy „z zamiarem wyrządzenia jak największej szkody”.

Wybierał swoje ofiary na chybił trafił”, a ​​przestępstwo było zaplanowane.

Według policji podejrzany nie jest powiązany z żadną grupą terrorystyczną.

Mężczyzna miał japoński miecz w stylu katany, powiedział Pigeon.

Podejrzany nie jest karany, ale pięć lat temu ujawnił w „kontekście medycznym”, że chciał popełnić akt przemocy.

Pigeon powiedział, że policja obecnie nie ma powodu, aby sądzić, że atak był motywowany względami religijnymi lub politycznymi.

 

 

.