We wtorek po południu miejscowość  Lytton w Kolumbii Brytyjskiej pobiła rekord temperatury, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Kanadzie  osiągając 49,5 C

W Lytton odnotowano również rekordowe wartości 47,9°C w poniedziałek i 46,6°C w niedzielę. Przed tym tygodniem najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Kanadzie, wynosiła 45 C w Saskatchewan w 1937 roku.

 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Fala upałów w tym tygodniu zdmuchnęła poprzedni rekord. Tylko we wtorek siedem miejscowości w BC osiągnęło lub przekroczyło 45 C, w tym Lytton, Cache Creek (47,4 C), Grand Forks (45 C), Kamloops (47,3 C), Kelowna (45,2 C), Lillooet (46,7 C) i Osoyoos (45 °C).

„Kopuła cieplna” odpowiedzialna za bezprecedensową pogodę w zachodniej Kanadzie osiadła teraz nad interiorem Kolumbii Brytyjskiej i częściami Alberty.

W Albercie co najmniej trzy społeczności odnotowały najwyższe temperatury we wtorek, w tym Grande Prairie (40,2 C), Jasper (39,1 C) i Hendrickson Creek (36,3 C). W poniedziałek w Nahanni Butte w NWT było 38,1 C, najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w regionie.

W Vancouver policja poinformowała we wtorek, że zareagowała na ponad 65 nagłych zgonów od czasu, gdy fala upałów zaczęła się w piątek. W mieście codziennie napotyka się około trzech lub czterech nagłych zgonów.

Burnaby RCMP wydało rano oświadczenie, w którym stwierdziło, że w ciągu 24 godzin od poniedziałku odpowiedzieli na ponad 25 telefonów z nagłymi zgonami, z których wiele to seniorzy. Policja powiedziała, że ​​uważa się, że upały były przyczyną większości zgonów


Osoby starsze, dzieci, osoby pracujące na zewnątrz, bezdomni i osoby z wcześniejszymi schorzeniami są bardziej narażeni na choroby związane z upałami i śmierć.

Ekstremalne temperatury w BC doprowadziły do ​​gwałtownego wzrostu liczby wezwań pod numer 911 wymagających pomocy ratowników medycznych w weekend, według Służby Ratunkowej. Od piątku do poniedziałku rano ambulanse odpowiedziały na 187 wezwań związanych z przemęczeniem z gorąca i 52 z powodu udaru cieplnego. Niebezpieczeństwo potęguje fakt, że nocą temperatura  nie spada do normalnego poziomu, nie dając ulgi ani czasu na regenerację po upale.