“Jestem wstrząśnięta klęską, która dotknęła tak wielu ludzi na zalanych terenach” – powiedziała w czwartek kanclerz Niemiec Angela Merkel w reakcji na doniesienia o skutkach burz i powodzi w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii. Media informują o co najmniej 43 ofiarach śmiertelnych.

Poprzednio informowano o 33 ofiarach śmiertelnych.

18 osób straciło życie z okręgu Ahrweiler w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, gdzie ogłoszono stan klęski żywiołowej. Szczególnie dotknięta została wieś Schuld, gdzie w nocy zawaliło się sześć domów. Jak podaje policja, powodzie odcięły od świata kilka miast. Ludzie uciekali na dachy swoich domów i tam czekali na służby ratunkowe.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Szef MSW Nadrenii-Palatynatu Roger Lewentz powiedział, że w rejonie katastrofy wciąż zaginionych jest od 50 do 70 osób.

“Wyrazy współczucia kieruję do rodzin zmarłych i zaginionych. Wielu niestrudzonym ratownikom i zespołom zadaniowym dziękuję z całego serca” – podkreśliła Merkel o czym poinformował na Twitterze rzecznik rządu Steffen Seibert.

Merkel przebywa w czwartek w USA, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Joe Bidenem.

W związku z powodzią premier Nadrenii Północnej-Westfalii i kandydat CDU/CSU na kanclerza Armin Laschet wezwał do przyspieszenia działań dla ochrony klimatu na całym świecie. Coraz częstsze ulewne deszcze i upały są związane ze zmianami klimatycznymi. Takich ekstremalnych zjawisk pogodowych można się spodziewać w przyszłości. Dlatego teraz potrzebny jest większy dynamizm w zakresie ochrony klimatu i niezbędnej adaptacji do zmian – podkreślił Laschet, który odwiedził w czwartek najbardziej dotknięte przez żywioł tereny.

 

Premier Nadrenii-Palatynatu o powodziach: są zabici, zaginieni, wielka katastrofa

 

Szef MSW Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul skrócił swój urlop w Szlezwiku-Holsztynie. “Moje myśli są ze zmarłymi i o tej katastrofie, która dotknęła dużą część naszego kraju. Życzę ich bliskim dużo siły w tych trudnych chwilach” – powiedział Reul. “Wiele osób jest nadal zaginionych. Jestem tym głęboko przerażony” – dodał.

Również kandydatka Zielonych na kanclerza Annalena Baerbock wraca wcześniej z urlopu w związku z klęską żywiołową. “Destrukcyjna skala powodzi jest oszałamiająca” – podkreśliła liderka partii w oświadczeniu opublikowanym w czwartek. Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz również przerwał swoją podróż i jest w drodze na miejsce tragedii.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

mmi/