Według nowych danych opublikowanych w piątek przez CDC, około trzy czwarte osób zarażonych  Covid-19 w Massachusetts zostało w pełni zaszczepionych, a cztery z nich trafiły do szpitala.

Według dokumentu Delta, obecna w co najmniej 132 krajach i już dominująca forma choroby w Stanach Zjednoczonych, jest bardziej zakaźna niż zwykłe przeziębienie, hiszpanka z 1918 roku, ospa, ebola, MERS i SARS. Wydaje się, że tylko odra rozprzestrzenia się szybciej niż wariant.

Dane opublikowane w piątek opierały się na 469 przypadkach Covid. Około trzy czwarte, czyli 74% przypadków wystąpiło u w pełni zaszczepionych osób, które przeszły dwudawkowy cykl szczepionek mRNA lub otrzymały pojedynczy zastrzyk Johnson & Johnson’s.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według CDC ogółem 274 zaszczepionych pacjentów z infekcją przełomową miało objawy. Najczęstszymi objawami niepożądanymi były kaszel, ból głowy, ból gardła, ból mięśni i gorączka. Według agencji spośród pięciu pacjentów z Covid, którzy byli hospitalizowani, czterech było w pełni zaszczepionych. Nie zgłoszono żadnych zgonów.

Testy zidentyfikowały wariant delta w 90% próbek od 133 pacjentów.

Chociaż liczne badania wykazały, że szczepionki nie działają tak dobrze na odmianę delta, jak na inne szczepy, urzędnicy służby zdrowia twierdzą, że nadal są bardzo skuteczne, szczególnie w ochronie przed ciężką chorobą i śmiercią. Około 97% nowych hospitalizacji i 99,5% zgonów w Stanach Zjednoczonych to osoby nieszczepione, powtórzyli w tym tygodniu amerykańscy urzędnicy ds. zdrowia.

CDC stwierdza również, że raport jest „niewystarczający”, aby wyciągnąć wnioski na temat skuteczności zatwierdzonych szczepionek przeciwko Covid, w tym wariantu delta, podczas tej epidemii.