Podróże po Europie wciąż łączą się z koniecznością przedstawiania zaświadczeń o odbyciu szczepienia przeciw Covid-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Wszystkie kraje Unii Europejskiej uznają Unijny Certyfikat Covid, zestandaryzowany dokument potwierdzający szczepienie, nabycie odporności przez przejście infekcji lub wynik testu, co ułatwia podróże po kontynencie.
  • WIELKA BRYTANIA

Od 2 sierpnia osoby ze Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej (poza Francją) i EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), a także z Andory, Monako i Watykanu, które zostały w pełni zaszczepione, będą mogły wjeżdżać na terytorium Wielkiej Brytanii bez obowiązku odbywania kwarantanny. W przypadku podróżnych z krajów UE dowodem przyjęcie preparatu przeciwko COVID-19 będzie unijny certyfikat szczepionkowy. Przyjeżdżający z USA muszą mieć kartę szczepienia. Wszyscy przekraczający brytyjską granicę nadal muszą wykonać test na obecność koronawirusa przed wyjazdem i w drugim dniu po przyjeździe. Natomiast nie muszą wykonywać jeszcze jednego testu – w ósmym dniu.

  • SŁOWACJA

Na Słowację bez obowiązkowej kwarantanny mogą wjechać tylko osoby, które zaszczepiły się dwiema dawkami szczepionki na Covid-19, a od drugiego zastrzyku minęło 14 dni. 21 dni musi minąć od przyjęcia szczepionki jednodawkowej. Status osoby zaszczepionej potwierdzić można certyfikatem szczepień, ale musi on zawierać tekst w języku słowackim lub angielskim. Słowackie władze uznają także zaświadczenie o przebyciu choroby Covid-19. Od pierwszego pozytywnego testu nie może upłynąć 180 dni. Z kwarantanny, którą można ukończyć po pięciu dniach, wykonując test PCR, zwolnieni są także pracownicy transgraniczni, ale dla nich ta możliwość kończy się 1 września. Po tym terminie będą musieli mieć zakończony proces szczepień. Zarówno obywatele Słowacji, jak i obcokrajowcy, muszą wypełnić przy wjeździe elektroniczny formularz “ehranica”, który zachowuje ważność przez sześć miesięcy od pierwszego zgłoszenia.

GRECJA

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Od 16 lipca certyfikat sanitarny należy przedstawiać przy wejściu do położonych wewnątrz budynków sal restauracji, barów czy kawiarni, a także mieszczących się w zamkniętej przestrzeni dyskotek, kin i teatrów. Zaświadczenia zdrowotne są też wymagane od pasażerów promów i samolotów wykonujących połączenia krajowe. Z obowiązku ich okazywania zwolnione są dzieci w wieku poniżej 12 lat.

CHORWACJA

Jadąc do Chorwacji z Polski, trzeba przedstawić negatywny wynik testu antygenowego (wykonanego do 48 godz. przed wjazdem) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) albo świadectwo szczepień bądź pozytywny wynik testu udowadniający przejście zakażenia w poprzedzającym wizytę półroczu. Do kraju mogą również wjechać osoby, które przyjęły tylko pierwszą dawkę szczepionki (musiało to nastąpić na 22 do 42 dni przed wjazdem w przypadku preparatów Pfizera i Moderny lub na 22 do 84 dni, gdy szczepiliśmy się substancją AstraZeneca). Bez żadnych dokumentów sanitarnych granicę mogą przekroczyć dzieci poniżej 12 lat. Przy wjeździe należy wypełnić formularz lokalizacyjny, by skrócić tę procedurę można go wcześniej wypełnić online.

WŁOCHY

Od 6 sierpnia certyfikat zdrowotny będzie wymagany przy wejściu do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, a także teatrów, kin, muzeów, basenów, siłowni czy kasyn. Dokument, który muszą okazywać wszyscy powyżej 12. roku życia, będzie też warunkiem wstępu na imprezy masowe, zjazdy czy targi. Włoska przepustka sanitarna wydawana jest osobom, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki, mają aktualny negatywny test lub przeszły zakażenie.

HISZPANIA

Wybierając się do Hiszpanii, polscy turyści nie muszą okazywać żadnych certyfikatów sanitarnych. Przed podróżą trzeba jednak wypełnić w internecie formularz, po wykonaniu tej czynności otrzymamy kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz po przylocie do Hiszpanii.

BUŁGARIA

Podróżując do Bułgarii z Polski, należy udowodnić negatywny wynik testu (badanie antygenowe sprzed maksymalnie 48 godz. lub test PCR wykonany nie wcześniej niż 72 godz. przed wjazdem), przyjęcie szczepionki lub przechorowanie Covid-19. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 12 lat.

PORTUGALIA

Od 10 lipca w weekendy w najbardziej dotkniętych epidemią regionach kraju, w tym w stołecznej Lizbonie, do restauracji mogą wchodzić tylko klienci z dokumentem potwierdzającym szczepienie, negatywny test lub przejście choroby. W całym kraju certyfikat jest też niezbędny do zameldowania się w hotelu lub pensjonacie.

CYPR

Przepustka zdrowotna uprawnia do wejścia do lokali gastronomicznych i rozrywkowych, świątyń, kin, teatrów oraz obiektów sportowych. Nie muszą jej okazywać dzieci w wieku poniżej 12 lat.

MALTA

Na Maltę urlopowicze z Polski mogą polecieć, przedstawiając Unijny Certyfikat Covid potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19. Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę. Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy skończyli 12. rok życia. Nie muszą go okazywać dzieci poniżej 5 lat. Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz.

FRANCJA

Od 1 sierpnia zaświadczenie sanitarne będzie trzeba okazywać przy wstępie do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi. Od 21 lipca certyfikaty są już wymagane przy wejściu do muzeów, kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki, mogących zgromadzić powyżej 50 osób. We Francji przepustka sanitarna potwierdza przyjęcie pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19, aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub przejście infekcji. Na razie system certyfikatów obejmuje tylko dorosłych, ale od 30 września będzie obowiązywał również dzieci powyżej 12. roku życia.

⦁ Do RUMUNII, CZARNOGÓRY, ALBANII i MACEDONII PÓŁNOCNEJ turyści z Polski mogą wjechać bez przedstawiania żadnych zaświadczeń sanitarnych.

TURCJA

Od urlopowiczów z Polski udających się do Turcji wymaga się przedstawienia negatywnego wyniku badania PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) lub antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6 lat, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień (musi minąć 14 dni od ostatniego zastrzyku) lub przeszły infekcję. Przed lotem do Turcji należy także wypełnić cyfrowy formularz podróży (trzeba to uczynić w przeciągu 72 godz. przed wylotem) oraz papierowy formularz lokalizacyjny.

EGIPT

Turyści udający się do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat. Zwalnia z niego również świadectwo przejścia pełnego cyklu szczepień (od podania ostatniej dawki musi minąć 14 dni).

IRLANDIA

Po ponad półrocznej przerwie otwarto sale restauracji i pubów w budynkach. Wstęp do nich mają jednak tylko w pełni zaszczepione osoby lub te, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeszły zakażenie.

⦁ AUSTRIA

Okazywanie zaświadczenia o zaszczepieniu, przechorowaniu Covid-19 lub negatywnym wyniku badania jest wymagane przy wstępie do obiektów takich jak restauracje, hotele, siłownie, baseny, teatry czy zakłady fryzjerskie.

⦁ CZECHY

Certyfikat sanitarny jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach oraz przy wejściu do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni mieć przy sobie także klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku ani prawa, by sprawdzać certyfikaty u klientów. Mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.

⦁ SŁOWENIA

Zaświadczenia zdrowotne są warunkiem wstępu do hoteli, na kempingi, do sal restauracji, sal dyskotek czy innych miejsc rozrywki oraz na wydarzenia sportowe i kulturalne gromadzące ponad 100 uczestników.

⦁ DANIA

Certyfikat sanitarny jest wymagany przy wejściu do położonych wewnątrz budynków restauracji, placówek kultury i rozrywki oraz obiektów sportowych, a także niektórych zakładów usługowych, np. salonów fryzjerskich.

UNIJNY CERTYFIKAT COVID HONOROWANY JEST WE WSZYSTKICH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ

Każde państwo Unii Europejskiej ma własne certyfikaty zdrowotne, ale na terenie Wspólnoty honorowane są też zaświadczenia wydawane w formie Unijnego Certyfikatu Covid. Mają one zunifikowaną formę, są wydawane w formie papierowej lub cyfrowej (można je przedstawić w aplikacji lub w formie zapisanego np. na smartfonie pliku), każdy z nich zawiera kod QR i opis w języku angielskim. Każdemu posiadaczowi certyfikatu udającemu się w podróż do innego państwa UE przysługują te same prawa, co mieszkańcowi tego kraju spełniającemu warunki potwierdzone tym zaświadczeniem.

Przy przekraczaniu granic większości krajów UE trzeba okazać dokument potwierdzający zaszczepienie, przejście infekcji lub negatywny wynik testu; w tym wypadku również najłatwiej użyć jednego z uznawanych w całej Unii wspólnych certyfikatów.

Wszystkie szczegółowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania po Europie i Unijnego Certyfikatu Covid dostępne są na prowadzonej przez UE stronie https://reopen.europa.eu/pl, a także na stronach polskiego rządu: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych i https://www.gov.pl/web/certyfikat.