Okazuje się, że szczepienie preparatami różnych firm nie tylko utrudnia podróżowanie, ale może być też przeszkodą w podjęciu pracy za granicą. Nie wszystkie kraje uznają osoby, które przyjęły dwie różne dawki, za w pełni zaszczepione. Mieszania dawek nie akceptuje amerykańskie Centers for Disease Control (CDC).

Kanadyjczycy mogą polecieć do Stanów bez okazywania dowodu szczepienia, ale problemy pojawiają się, gdy chcą podjąć pracę na statkach wycieczkowych.

Rosie Harbans z Toronto, tancerka pracująca na statkach, skarży się, że została bez pracy. Jej dotychczasowy kontrakt wygasł w marcu 2020, gdy pandemia zablokowała rejsy wycieczkowe. Harbans miała jednak w perspektywie powrót do pracy w przyszłym miesiącu. Marzenia o zatrudnieniu rozwiały się, gdy jej przyszły pracodawca dowiedział się, że kobieta przyjęła jedną dawkę preparatu Pfizer, a drugą – Moderna. Osoby w podobnej sytuacji jak Harbans rozważają jeszcze przyjęcie trzeciej dawki którejś z dwóch otrzymanych wcześniej szczepionek. Tu pojawia się kolejny problem, bo tylko Quebec i Saskatchewan oferują trzecią dawkę dla osób wyjeżdżających za granicę, i to tylko dla swoich mieszkańców.

Harbans uważa, że kanadyjski rząd powinien coś z tym zrobić. Podkreśla, że postąpiła zgodnie z zaleceniami. Jej zdaniem Ottawa powinna bardziej się przyłożyć do ustaleń międzynarodowych. W połowie lipca rząd ogłaszał, że podejmuje działania mające na celu ujednolicenie polityki szczepionkowej, ale od tamtego czasu nie widać żadnych postępów.

Kanadyjskie zalecenia odnośnie szczepień zostały zmienione w czerwcu. Wtedy to dopuszczono mieszanie dawek. Na arenie międzynarodowej nie ma jednak zgody w tej sprawie. Przykładowo Irlandia i Wielka Brytania nie uznają mieszania szczepionek, a Niemcy dopuszczają tylko kombinację AstraZeneca + Pfizer lub Moderna.

Amerykańskie CDC pozwala na mieszanie szczepionek mRNA w przypadku, gdy któraś z nich nie jest już dostępna. Z tego powodu takie linie jak Celebrity, Norwegian Cruise Line i Royal Caribbean nie traktują osób zaszczepionych Pfizerem i Moderną jako w pełni zaszczepione. Princess Cruises, Holland America Line i Carnival nie uznają połączenia AstraZeneca + preparat mRNA. Tłumaczą, że przestrzegają wytycznych swojej agencji kontroli i prewencji chorób.