Według Blacklock’s Reporter,  Ministerstwo Zdrowia zamierza wypełnić wieloletnią lukę w krajowym programie szczepień zapewniając na czas mechanizm wsparcia finansowego w rzadkich przypadkach, gdy osoby  zaszczepione doznały poważnego uszczerbku na zdrowiu lub zmarły.

Komunikat Ministerstwa stwierdza że obrażenia poszczepienne są rzadkie, ale się zdarzają.

Ministerstwo przewiduje 75 milionów dolarów na wszystkie roszczenia, ale  nie jest jasne, ile może być zgłoszeń. Zarządzanie programem zlecono RCGT Consulting.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Osoby , które zostały w tych rzadkich przypadkach doznały poważnego i trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku szczepienia, powinny otrzymać sprawiedliwe wsparcie” – czytamy w komunikacie. „Program wsparcia obrażeń poszczepiennych”zapewnia wsparcie finansowe osobom, które doznały poważnych i trwałych obrażeń w wyniku szczepienia zatwierdzoną szczepionką Health Canada”.

Kanadyjscy eksperci ds. zdrowia COVID-19 przyznają, że nie są znane długoterminowe skutki szczepionek, ale zapewniają one kolejną warstwę ochrony.

Dr Theresa Tam, dyrektor ds. zdrowia publicznego, stwierdziła, że ​​zawsze podchodziła realistycznie do szczepionek.

„Nigdy nie twierdziliśmy, że szczepionka będzie w 100% skuteczna. Ale ludzie mają w związku z nią nierealistyczne oczekiwania. Musimy więc  nakreślić pewien zakres oczekiwań”, stwierdziła, , dodając, że pandemia była stresująca i „ obecnie każdy stał się kanapowym epidemiologiem”.

„To naprawdę pomaga, kiedy opinia publiczna zdaje sobie sprawę, na czym polega nasza praca i  pod jak  wielką presją się znajdujemy” – dodała Tam.

„Korzyści szczepienia przewyższają potencjalne ryzyko, ale nadal jest to lek i nadal szczepionka, a potencjalne zagrożenia, nawet jeśli są rzadkie wciąż istnieją”, powiedział dr Supirya Sharma, starszy doradca medyczny Ministerstwa Zdrowia. „Dlatego nadal je monitorujemy”.