Bloggerka, która wystawiła negatywne recenzje chirurgowi plastycznemu, u którego powiększała sobie piersi, będzie musiała zapłacić 30 000 dol. i skasować swoje komentarze. Sędzia sądu najwyższego Kolumbii Brytyjskiej, Gordon Weatherhill, napisał w swoim orzeczeniu, że ta sprawa powinna być przestrogą dla tych, którzy chcą lekkomyślnie kogoś oczerniać. Tu też trzeba się liczyć z konsekwencjami.

W 2015 roku Rosa Campagna Deck poddała się operacji powiększenia piersi przeprowadzonej przez chirurga plastycznego z Kelowny, Briana Petersona. Nie była jednak zadowolona z efektu – jedna pierś wyszła niżej od drugiej. Po trzech latach zamieściła negatywne komentarze na swojej stronie internetowej oraz w opiniach Google’a. Podważała kompetencje Petersona i twierdziła, że chirurg popełniał błędy. Peterson na początku poprosił bloggerkę, by usunęła swoje komentarze, ale ta odmówiła. Sąd stwierdził później, że lekarz się nie mylił, tylko Campagna Deck źle interpretowała fakty.

Ustalono, że podczas pierwszej konsultacji chirurg stwierdził u pacjentki deformację klatki piersiowej, która objawia się tym, że piersi wydają się niesymetryczne. Peterson zeznał, że wytłumaczył to klientce i ostrzegł ją, że to komplikuje operację. Zarekomendował użycie wkładek różnych wielkości, by skompensować tę bardziej zapadniętą pierś. Zostało to zapisane w karcie pacjenta.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Campagna Deck chciała jednak mieć wkładki w tym samym rozmiarze. W swoich recenzjach napisała, że chirurg nie ostrzegał jej i nie mówił o budowie jej klatki piersiowej.

Niezadowolona z operacji Campagna Deck kilkakrotnie kontaktowała się z kliniką skarżąc się, że lewa pierś jest wyżej niż prawa. Narzekała też na siniaki, ale Peterson mówił jej, że to normalny efekt operacji. Nie uważał, że operacja została przeprowadzona źle. Powiedział pacjentce, że implant nie opadł całkowicie na swoje miejsce, co też jest normalne. Jeśli nie ułoży się do określonego czasu, podał marzec, przeprowadzi druga operację bezpłatnie.

Campagna Deck zamówiła wizytę w lutym w tej samej klinice u innego lekarza. Drugi chirurg, dr Valnicek, tak jak Peterson zarekomendował większy rozmiar wkładki dla tej jednej piersi. Pacjentka poprosiła go o przeprowadzenie operacji. Po tej procedurze dopiero była zadowolona.

Sędzia Weatherhill ocenił, że w wielu przypadkach opisy faktów zamieszczane przez Campagnę Deck przeinaczają prawdę. Nawet jeśli komentarze zawierają opinie, powinny się opierać na faktach. W sprawach o zniesławienie ostateczną obroną jest prawda.