Ponad 100 młodych ontaryjczyków trafiło do szpitala z powodu problemów z sercem związanych ze szczepionką

Raport opublikowany bez rozgłosu w zeszłym tygodniu przez Public Health Ontario (PHO ) podaje liczbę osób w prowincji, które zgłosiły się do szpitala z zapaleniem serca po szczepieniu mRNA, – okazuje się, że byli to w większości młodzi ludzie.

Według stanu na 7 sierpnia zarejestrowano w Ontario 106 przypadków zapalenia mięśnia sercowego/osierdzia u osób w wieku poniżej 25 lat. To nieco ponad połowa wszystkich takich przypadków.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

31 z tych przypadków dotyczyło osób w wieku od 12 do 17 lat, a 75  w wieku od 18 do 24 lat. Zdecydowana większość — 80% — stanowili mężczyźni.

Raport wyjaśnia, że ​​PAH wydała w czerwcu dyrektywę dla jednostek zdrowia publicznego, aby zwiększyć ich nadzór nad tym skutkiem ubocznym po doniesieniach ze Stanów Zjednoczonych i Izraela o podobnych obawach pojawiających się w tych krajach.

„Odsetek zgłaszanych przypadków zapalenia mięśnia sercowego/osierdzia był wyższy po drugiej dawce szczepionki mRNA niż po pierwszej, szczególnie u osób, które otrzymały szczepionkę Moderna jako drugą dawkę z serii (niezależnie od produktu dla pierwszej dawki)”, – wynika z opublikowanych danych.

PHO dodaje, że wskaźnik zgłaszania zapalenia serca u osób w wieku 18-24 lat był siedmiokrotnie wyższy w przypadku Moderny niż w przypadku Pfizera. (Jedyną szczepionką stosowaną obecnie dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat w Ontario jest Pfizer.)

Chociaż PAH początkowo analizowała doniesienia o 314 takich incydentach, po dalszym dochodzeniu zawęziła tę liczbę do nieco ponad 200.

Z powodu wystąpienia tego problemu po szczepieniu w sumie we wszystkich grupach wiekowych  miały miejsce 202 wizyty w izbie przyjęć , z czego 146 doprowadziło do hospitalizacji, a trzy z nich na Oddział Intensywnej Terapii.

W przypadku starszych przedziałów wiekowych w zestawieniu uwzględniono 54 osoby w wieku 25-39 lat oraz 44 osoby w wieku 40 lat i więcej.

Po rozbiciu na ogólną liczbę osób, które otrzymały szczepionki, wskaźnik zgłaszania tego efektu ubocznego wynosi 7,4 na milion w przypadku Pfizera i 20 na milion w przypadku Moderna.

Sekcja z najważniejszymi punktami raportu PHO kończy się uwagą, że „szczepionki COVID-19 są nadal zalecane i są wysoce skuteczne w zapobieganiu objawowym zakażeniom i ciężkim skutkom choroby COVID-19, która jest również związana z ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego”…