W czasie pierwszego tygodnia po otwarciu granicy dla zaszczepionych obcokrajowców odnotowano stosunkowo niewielki wzrost liczby podróżnych. Według danych Canada Border Services Agency między 6 a 12 września samolotami komercyjnymi przyleciało 95 381 podróżnych nieposiadających kanadyjskiego obywatelstwa. We wcześniejszym tygodniu granicę na lotniskach przekroczyło 79 886 obcokrajowców.

Rząd federalny ogłosił w lipcu, że wszyscy, którzy przyjęli komplet dawek szczepionek zatwierdzonych przez Health Canada od 7 września będą mogli przekroczyć kanadyjską granicę pod warunkiem, że będą stosować się do obowiązujących procedur. Dopuszczane są dwie dawki jednego preparatu lub mieszanki szczepionek, przy czym od przyjęcia drugiej dawki do wylotu musi upłynąć 14 dni. Podróżni muszą przekazać dane o szczepieniach za pośrednictwem aplikacji ArriveCAN lub równoważnej strony internetowej, a ponadto wykonać test molekularny w kierunku COVID-19 w ciągu 72 godzin przed wylotem i drugi po przylocie.

Jeśli chodzi o liczbę obywateli innych krajów, którzy przylatywali do Kanady samolotami komercyjnymi, to w sierpniu ich liczba sięgnęła 70 000 tygodniowo, w czerwcu i lipcu natomiast wahała się od 15 000 do 45 000. Sierpniowy wzrost był następstwem otwarcia granic dla zaszczepionych Amerykanów. Do tego kilka lotnisk, wśród nich lotniska międzynarodowe Macdonald-Cartier w Ottawie i Jean Lesage w Quebec City, zaczęło przyjmować loty z zagranicy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przed pandemią w czasie od 6 do 12 września 2019 roku do Kanady przyleciało ponad 326 000 podróżnych posiadających obywatelstwo inne niż kanadyjskie. Z Kanadyjczykami włącznie w omawianym tygodniu było to aż 677 745 osób, a w drugim tygodniu września bieżącego roku – 209 838.

Transport Canada ogłosiło w minionym tygodniu, że 26 września znosi zakaz przyjmowania lotów bezpośrednich z Indii, który był utrzymywany przez kilka miesięcy.