Eksperci twierdzą, że ceny gazu ziemnego rosną z powodu zarówno czynników zagranicznych, jak i polityki krajowej, co może spowodować kosztowny  zimowy sezon grzewczy.

„Na kilku rynkach istnieją ograniczenia, a popyt wzrósł po pandemii”, mówi Timothy Egan, prezes i dyrektor generalny Canadian Gas Association (CGA).

„ Istnieje znaczne zapotrzebowanie na eksport gazu ze Stanów Zjednoczonych na rynki światowe, co ma wpływ na ceny w Ameryce Północnej” – mówi  Egan  dla The Epoch Times.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ceny prawie wszystkich towarów rosły  ostatnio, a Statistics Canada podaje, że wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu o 4,1 procent rok do roku, a to najszybsze tempo od marca 2003 roku.

„Z roku na rok ceny benzyny wzrosły w sierpniu o 32,5 procent, głównie dzięki niższej produkcji w krajach wydobywających ropę w porównaniu z poziomami sprzed pandemii” – podała agencja w raporcie opublikowanym 15 września.

Według CGA gaz ziemny zaspokaja 38 procent potrzeb energetycznych Kanady. Dlatego rosnące ceny bezpośrednio wpływają na inne sektory gospodarki i finanse osobiste Kanadyjczyków.

Były poseł Dan McTeague, prezes Canadians for Affordable Energy, twierdzi, że inne czynniki strukturalne niezależne od sił rynkowych mają wpływ na wzrost cen.

„Chociaż niektórzy sugerują, że wzrost cen energii jest zrozumiały, biorąc pod uwagę popyt po pandemii, prawda jest taka, że ​​wielu producentów gazu ziemnego nie jest w stanie nadrobić gwałtownego wzrostu, a dostawy gazu ziemnego nadal pozostają w tyle”, powiedział McTeague The Czasy epoki.

„Wiele z tego można przypisać świadomej strategii dezinwestycji w ramach mandatów ESG [inwestycje na rzecz środowiska, społeczeństwa i zarządzania]. Ograniczanie kapitału dostępnego dla producentów jest zatem głównym powodem niemal potrojenia cen kontraktów terminowych w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku w Ameryce Północnej”.

W Europie, gdzie rządy w większym stopniu polegają na niepewnych źródłach energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, ceny rynkowe gazu ziemnego wzrosły „od 10 do 13 razy w ciągu roku”, powiedział McTeague.

Niedawno ponownie wybrany rząd mniejszości liberalnej w Kanadzie ma ambitne cele redukcji emisji gazów powodujących zmiany klimatu. Platforma Liberałów  mówi, że sektor „musi przyspieszyć swoje wysiłki, aby wejść na ścieżkę zerowej emisji netto”.

Kanada posiada olbrzymie złoża gazu ziemnego i ropy naftowej.