Eksperci ostrzegają, że ubrania producentów tzw. fast-fashion oferowane często przez internet w bardzo korzystnych cenach mogą zawierać wysoce szkodliwe substancje chemiczne. Marketplace przeprowadziło badanie 38 próbek odzieży i akcesoriów dla dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. W jednej na pięć stwierdzono podwyższoną zawartość m.in. ołowiu, PFAS i ftalanów. Miriam Diamond, profesor chemii z University of Toronto, która zajmowała się badaniami próbek, mówi, że konsumenci powinni być ostrożni. “To są odpady niebezpieczne”, stwierdziła Diamond po analizach.

Przykładowo zawartość ołowiu w kurtce dziecięcej kupionej w chińskim sklepie Shein była prawie 20-krotnie wyższa od poziomu uznanego przez Health Canada za bezpieczny dla dzieci. Czerwona torebka, również z Shein, miała pięciokrotnie przekroczony dopuszczalny poziom ołowiu.

Diamond zauważa, że moda fast-fashion zmienia się szybko, codziennie do sprzedaży trafiają nowe produkty, które z założenia mają cieszyć klienta przez krótką chwilę. Tymczasem taka produkcja i zachowania konsumenckie są bardzo kosztowne – zarówno w odniesieniu do zdrowia klientów, jak i stanu środowiska.

Po opublikowaniu wyników badań, Shein oświadczył, że wycofał z oferty torebkę i kurtkę oraz wstrzymał współpracę z dostawcą do wyjaśnienia sprawy.

Z analiz wykonanych na zlecenie Marketplace wynikło, że szkodliwe substancje chemiczne w stężeniach przekraczających dopuszczalne zawierały produkty dostępne na stronach Zaful, AliExpress i Shein. Wymienieni sprzedawcy oferują setki tysięcy codziennie nowych ubrań i dodatków w bardzo niskich cenach, np. koszulki poniżej 5 dola. czy trampki za mniej niż 10 dol.

Ołów może powodować uszkodzenie mózgu, serca, nerek i układu rozrodczego, podaje Health Canada. Najbardziej zagrożone są dzieci i kobiety w ciąży. Podczas produkcji ubrań ołów może być zawarty w barwnikach. Diamond podkreśla, że na zagrożenia związane z wysokim stężeniem ołowiu wystawieni są nie tylko konsumenci, ale też osoby, które mają styczność z tym pierwiastkiem w całym cyklu produkcyjnym.

Kolejna grupa szkodliwych substancji to ftalany, które powodują, że plastik jest bardziej elastyczny. Przezroczysta torba kupiona na stronie Zaful zaiwerała tyle substancji m.in. DEHP, DiNP i DnOP, że powinno się nią zainteresować Health Canada. Ftalany mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej. Zaful wycofał ze sprzedaży torbę z przezroczystego plastiku i miał zwrócić pieniądze osobom, które ją kupiły.

Podwyższoną zawartość ftalanów stwierdzono w takich produktach jak tiulowa sukienka baletnicy typu tutu z Shein, sukienka Elzy z Frozen kupiona na AliExpress, czerwona torebka z Shein, dziecięca kurtka przeciwdeszczowa z Aliexpress i zestaw plastikowych śliniaków z AliExpress. W tych przypadkach poziom dopuszczalny przez Health Canada nie był jednak przekroczony.

Podejście do ftalanów w Kanadzie jest inne niż np. w Unii Europejskiej. Kanada ogranicza poziom każdej substancji z grupy ftalanów osobno, UE uwzględnia w przepisach poziom zbiorczy. Zdaniem niektórych naukowców podejście Unii jest bezpieczniejsze.