RCMP postawiło zarzuty oszustwa na kwotę powyżej 5000 dol., nadużycia zaufania i posiadania dóbr pochodzących z działalności przestępczej w kwocie powyżej 5000 dol. uznanemu ekspertowi z dziedziny rolnictwa, który od 1999 roku pracował w Agriculture and Agri-Foods Canada (AAFC) w Saskatchewan. Yantai Gan jest podejrzany o przyjmowanie pieniędzy od chińskiego uniwersytetu w czasie, gdy był zatrudniony przez kanadyjski rząd.

Gan został aresztowany dwa lata temu, ale dopiero w zeszłym tygodniu RCMP ujawniło, jakie zarzuty są mu stawiane. Później odbyło się wstępne przesłuchanie przed sądem w Swift Current. Policja nie ujawniła wielu szczegółów sprawy, ale nieco więcej można się dowiedzieć z dokumentów sądowych i oświadczeń z 2020 roku.

Policja podejrzewa, że Gan nie ujawnił AAFC całej prawdy dotyczącej powiązań z Gansu Agricultural University (GAU), uczelnią zlokalizowaną w chińskim mieście Lanzhou. Gan miał też zataić swoje powiązania z włoskim producentem makaronu Barilla America. Poza tym jest oskarżany o rekrutowanie zagranicznych naukowców do pracy na chińskim uniwersytecie. Z tytułu wymienionej działalności i powiązań Gan otrzymywał wynagrodzenie, o którym nie poinformował swojego kanadyjskiego pracodawcy, AAFC, co zostało uznane za oszustwo i nadużycie zaufania. Gan zakończył pracę na rzecz rządu federalnego w listopadzie 2019 roku.

Podejrzenia nie zostały jeszcze udowodnione w sądzie. Gan chce stanąć przed ławą przysięgłych i twierdzi, że jest niewinny. Data procesu nie została jeszcze ustalona.

W 2020 roku sąd zatwierdził wniosek o nakazie wstrzymania sprzedaży domu Gana. RCMP twierdziło, że mężczyzna kupił nieruchomość za niesłusznie otrzymane pieniądze, wobec czego dom powinien być uznany za dobro pochodzące z działalności przestępczej.

Sekcja ds. bezpieczeństwa narodowego RCMP zaczęła śledztwo w sprawie Gana w 2018 roku, gdy ten pracował dla AAFC. Financial Transactions and Reports Analysis Centre of Canada zauważyło u niego “podjerzaną aktywność finansową” – m.in. przelewy z banku w Chinach.

Według dokumentów RCMP, Gan podpisał roczną umowę na współpracę z GAU w czerwcu 2012. Do jego obowiązków należało wspieranie rozwoju talentów, organizacja seminarium, publikowanie artykułów naukowych i mentoring. Roczna pensja miała wynosić równowartość 130 000–150 000 dol. plus zwrot kosztów mieszkania. Gan nie powiadomił swojego pracodawcy o umowie, ale uzyskał zgodę na pracę dla chińskiego uniwersytetu jako pracownik AAFC. Przez ten czas naukowiec pobierał więc kanadyjską pensję i dostał jeszcze dodatek mieszkaniowy w kwocie 34 000 dol. Potem w 2017 roku, korzystając z zasobów AAFC, Gan werbował naukowców z kliku krajów zajmujących się rolnictwem, chcąc stworzyć grupę badawczą na chińskim uniwersytecie. Co więcej w 2014 roku Gan podpisał umowę z Barilla America. Wynagrodzenie wynosiło 24 127,57 dol.

Gdy RCMP zaczęło śledztwo, Gan twierdził, że myślał, że umowa z chińskim uniwersytetem to tylko wersja robocza i nie wiedział, czy dostał jakiekolwiek wynagrodzenie. W trakcie przeszukania jego domu w Swift Curret znaleziono jednak odcinek wypłaty. Jeśli chodzi o organizację konferencji dla GAU w 2018 roku, naukowiec twierdził, że był zaproszonym gościom i organizatorzy poprosili go, by przywiózł ze sobą kolegów.