Oto niektóre z nowych przepisów, które wejdą w życie w 2022 r.

Cała Kanada

Zakaz tzw. terapii konwersyjnej, czyli namawiania osób op skłonnościach seksualnych niezgodnych z ich płcią biologiczną do pozbycia się ich. Wiele osób uważa, że nowe prawo jest niekonstytucyjne ponieważ penalizuje również organizacje i grupy, które pomagają w tym osobom dorosłym na ich wyraźne życzenie. Ustawodawstwo federalne zakazujące terapii konwersyjnej otrzymało królewską zgodę 8 grudnia, ale wejdzie w życie dopiero 7 stycznia 2022 r. , 30 dni po wejściu ustawy w życie.

Nowe prawo sprawi, że terapia konwersyjna, praktyka mająca na celu zmianę orientacji seksualnej na heteroseksualną  będzie podlegać karze do pięciu lat więzienia. Każdy, kto promuje, reklamuje lub czerpie zyski z prowadzenia praktyki, może zostać skazany na karę do dwóch lat więzienia.

Zakaz tworzyw sztucznych jednorazowego użytku

Do końca 2021 r. obiecano wprowadzić  federalny zakaz stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, ale w listopadzie rząd ogłosił, że zakaz zostanie przesunięty do 2022 r.

Zakaz obejmuje sześć plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku , w tym torby sklepowe, sztućce i słomki.

Koniec z finansowaniem paliw kopalnych

Na tegorocznym COP26 rząd federalny ogłosił, że wstrzyma nowe bezpośrednie finansowanie rozwoju wydobycia węgla, ropy i gazu do końca 2022 r. i przeniesie te inwestycje na projekty energii odnawialnej. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i 21 innych krajów również podjęły takie zobowiązania.

Zmiany w zwrotach podatku węglowego

Od lipca rabaty przyznawane mieszkańcom Alberty, Saskatchewan, Manitoby i Ontario, będą przyznawane kwartalnie, a nie corocznie ze względu na wzrost kosztów cen emisji dwutlenku węgla,

BRYTYJSKA KOLUMBIA

Kaucja za pojemnik na mleko

W lutym w Kolumbii Brytyjskiej do listy produktów  kwalifikujących się do refundacji, podobnie jak puszki i butelki, dołączą pojemniki na mleko i alternatywy mleka.

Prowincja szacuje, że każdego roku program pomoże w recyklingu 40 milionów  pojemników.

Płatne zwolnienie chorobowe

Od 1 stycznia pracownicy zatrudnieni w niepełnym i pełnym wymiarze godzin w Kolumbii Brytyjskiej mają prawo do pięciu dni płatnego zwolnienia chorobowego rocznie

ALBERTA
Spadną ceny opieki przedszkolnej

W ramach umowy z rządem federalnym o wartości 3,8 miliarda dolarów, opłaty za opiekę przedszkolną w Albercie zostaną obniżone średnio o połowę od 1 stycznia, a celem jest osiągnięcie pułapu do 2025 roku poziomu 10 dolarów dziennie .

Oczekuje się, że pozwoli to stworzyć około 40 000 nowych miejsc opieki przedszkolnej w placówkach non-profit.

Nowy numer kierunkowy

Alberta 23 kwietnia  uzyska swój piąty numer kierunkowy  – 368,

Nowy kod zostanie wydany dopiero wtedy, gdy w prowincji skończą się numery w istniejących numerach kierunkowych. Zmiana nie będzie miała wpływu na obecnych użytkowników telefonów.

SASKATCHEWAN

Obowiązkowe czujniki 

Od 1 lipca wszystkie budynki mieszkalne w Saskatchewan będą musiały posiadać zarówno czujnik dymu, jak i czujnik czadu.

Prawo obejmuje budynki ze stałymi miejscami noclegowymi, takie jak domy, mieszkania, kamienice, bliźniaki, motele i placówki opiekuńcze.

Budynki budowane od 1988 r. musiały być wyposażone w alarm przeciwpożarowy, a budynki budowane od 2009 r. musiały być wyposażone w czujnik czadu.

MANITOBA
Zmiany w dochodzeniach dotyczących skarg dotyczących praw człowieka

Począwszy od 1 stycznia Manitoba wprowadza zmiany w Komisji Praw Człowieka Manitoby (MHRC), aby umożliwić wydziałowi szybsze reagowanie na skargi dotyczące praw człowieka. Zmiany umożliwiają dyrektorowi wykonawczemu komisji oddalanie skarg i odmowę dochodzenia w sprawie niektórych skarg, a także wyznaczanie terminów przesłuchań i decyzji. W obecnym systemie rozpatrzenie skargi dotyczącej praw człowieka w Manitobie może zająć do sześciu lat.

ONTARIO
Podwyżka płacy minimalnej

Płaca minimalna w Ontario wzrasta do 15 dolarów za godzinę od 1 stycznia

Wraca możliwość podwyższania czynszów

Zamrożenie czynszu w Ontario, środek mający pomóc mieszkańcom podczas pandemii, ma zakończyć się 1 stycznia . Rząd prowincji ustalił na 2022 r. zalecenie podwyżki w wysokości 1,2 proc.

Zmniejszenie cen benzyny?

Premier Ontario Doug Ford obiecał 31 marca obniżkę podatku od benzyny do sześciu centów za litr.

QUEBEC

Zmiany w programie nauczania Quebecu

Od roku szkolnego 2022 w klasach  zacznie być nauczany przedmiot „Kultura i obywatelstwo w Quebecu” zamiast   “Etyka i kultura religijna”.

Nowy program skupia się na trzech głównych tematach: „kulturze”, „obywatelstwie w Quebecu” oraz „dialogu i myśleniu krytycznym”.

Program będzie objęty pilotażem w 2022 r., by być wprowadzonym w całej prowincji w 2023 r.

NOWY BRUNSZWIK

Zmiany dotyczące wapowania młodzieży

New Brunswick wymaga od 4 stycznia od wszystkich sklepów z e-papierosami zakupu licencji, chociaż nie będzie ona egzekwowana do 1 kwietnia.

Prowincja twierdzi, że licencje pozwolą na inspekcje

Proponowane środki ochrony zwierząt

New Brunswick planuje również wprowadzenie dodatkowych środków ochrony zwierząt. Nowe środki obejmują wymaganie od wszystkich sprzedawców psów i kotów dostarczenia ważnego świadectwa zdrowia nabywcom i dodanie dwóch nowych standardów opieki nad zwierzętami: Kodeksu postępowania NBSPCA w zakresie opieki nad psami i Kodeksu postępowania w zakresie opieki i postępowania z królikami.

NOWA SZKOCJA
Zmiany w przepisach adopcyjnych

Nowa Szkocja wprowadza zmiany w dokumentach adopcyjnych, które umożliwiają adoptowanym dzieciom i rodzicom biologicznym dostęp do dokumentacji  po ukończeniu 19. roku życia.

WYSPA KSIĘCIA EDWARDA
Podwyżka płacy minimalnej Od 1 kwietnia płaca minimalna na Wyspie Księcia Edwarda wzrasta do 13,70 dol.za godzinę. 70-centowy wzrost daje PEI najwyższą płacę minimalną w Atlantic Canada.

NOWA FUNLANDIA I LABRADOR
Podatek od napojów bezalkoholowych

Nowa Fundlandia i Labrador wprowadzają od września 20-centowy podatek za litr napojów z dodatkiem cukru .

Oczekuje się, że podatek przyniesie prowincji 9 milionów dolarów.

TERYTORIA PÓŁNOCNO – ZACHODNIE 

Zwiększenie liczby szkoleń dla nowych kierowców ciężarówek

Począwszy od stycznia osoby, które chcą zająć się kierowaniem ciężarówkami,  aby otrzymać prawo jazdy klasy 1, będą musiały przejść obowiązkowy program szkoleniowy na poziomie podstawowym.

Wcześniej nowi  kierowcy ciężarówek aby otrzymać certyfikat musieli tylko zdać egzaminy praktyczny i teoretyczny.

JUKON
Zakaz jednorazowych toreb plastikowych

Od 1 stycznia jednorazowe plastikowe torby na zakupy są zakazane w ramach „wstępnych kroków w kierunku szerszego zakazu stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych na Jukonie. Terytorium planuje również od 1 stycznia 2023 r. wprowadzenie zakazu jednorazowych toreb papierowych

NUNAVUT
Nowe święto

Nunavut nie uznał 30 września za Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania, ale będzie to ustawowe święto  w 2022 roku.