Pełny zakres szkód spowodowanych przez wprowadzane środki zdrowia publicznego nie jest jeszcze znany, ale wiadomo już że drobna przedsiębiorczość poniosła znaczne straty.

Jak doniósł Blacklock’s Reporter , raport Departamentu Przemysłu ujawnia, że blokady kosztowały co najmniej 740 800 miejsc pracy w małych firmach –  spadek o 9% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Przed pandemią pracownicy małych firm stanowili około 68% kanadyjskiej siły roboczej – 7,7 miliona osób.

Według statystyk  z 2021 r. blokady miały największy wpływ na Wyspie Księcia Edwarda, ponieważ prowincja straciła 13% miejsc pracy w małych firmach. Środki zdrowia publicznego miały wpływ na wszystkie prowincje straty wyniosły: Kolumbia Brytyjska (12%), Alberta (11%), Quebec (9%), Saskatchewan (8%), Nowa Fundlandia i Labrador (8%), Ontario (7%), Nova Szkocja (7%), Manitoba (6%), Nowy Brunszwik (4%).

Raport rządowy ostrzega, że ​​szkody wynikające z blokad są tak poważne, że analiza pełnego zakresu utraconych miejsc pracy zajmie trochę czasu.

Właściciele małych firm musieli zaciągnąć ogromne kwoty długów , aby utrzymać się na powierzchni podczas pandemii. Według raportu Kanadyjskiej Federacji Niezależnych Przedsiębiorców (CFIB) z września, właściciele firm musieli zadłużyć się na 138 miliardów dolarów.

Spłata tego zadłużenia będzie kolejną dużą przeszkodą, przed którą staną małe firmy.