Od wtorku o północy restauracje i lokale rozrywkowe w Albercie nie będą już musiały prosić o dowód szczepienia od klientów.

Kenney ogłosił nagłe zakończenie  na konferencji prasowej we wtorek wieczorem, pierwszej części trójfazowego zakończenia ograniczeń Covid.

Jednak rząd Alberty nadal będzie dostarczał kody QR w pełni zaszczepionym mieszkańcom Alberty, czego Kenney bronił jako konieczny dla osób podróżujących do innych prowincji z paszportami szczepionek lub wsiadania na pokład samolotu, podczas gdy rząd federalny nadal utrzymuje wymóg szczepień w powietrzu podróż.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Dopóki istnieje wymóg federalny dotyczący dowodu szczepienia wydanego przez prowincję, musimy oferować to jako usługę” – powiedział Kenney.

Kenney powiedział również, że prywatne firmy zachowują prawo do narzucania wymagań dotyczących szczepień na „wolnym rynku”, chociaż odradzał tę praktykę.

W lipcu ubiegłego roku, kiedy Alberta stanowczo sprzeciwiała się wprowadzeniu paszportu szczepionkowego, Kenney powiedział, że uważa, iż ​​taka polityka byłaby nielegalna.

„Uważam, że zasadniczo naruszałyby one ustawę o informacji zdrowotnej, a także prawdopodobnie ustawę o wolności informacji i ochronie prywatności” – mówił wtedy .