Konserwatyści zażądali nadzwyczajnej debaty w izbie Gmin nad ustawą C-11 w związku z obawami, że rząd liberalny wcześniej próbował usunąć pewne treści internetowe zawierające treści dla niego niewygodne.

Konserwatywna posłanka i krytyk odpowiedzialna za resort kultury, Rachael Thomas, przesłała 16 kwietnia list do przewodniczącego Izby Gmin Anthony’ego Roty, wzywając do pilnej debaty.

Thomas opublikował również list na Twitterze, pisząc, że liberalny rząd „naciska na platformy mediów społecznościowych, aby usuwały wiadomości, których nie chcą, aby były upubliczniane”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Bill C-11 sprawi, że tego rodzaju cenzura rządowa będzie legalna” – napisała Thomas.

W swoim liście  Thomas odniosła się do odpowiedzi rządu na zapytanie do ministerstwa w marcu, w którym stwierdzono, że kilka departamentów i agencji federalnych wcześniej poprosiło platformy mediów społecznościowych o usunięcie niektórych postów i kont z wielu powodów, w tym „mowy nienawiści”, „ obraźliwego języka” lub podszywanie się pod kogoś.

W jednym z takich przypadków dyrektor ds. komunikacji w Radzie ds. Imigracji i Uchodźców Kanady (IRB) zażądał we wrześniu 2021 r., aby Facebook i Twitter usunęły post z linkiem do artykułu felietonisty Toronto Sun, Lorne Guntera, za „zawierający poważne błędy faktyczne, ryzyko podważenie zaufania publicznego do niezależności Rady, jak również uczciwości systemu przyznawania statusu uchodźcy”.

Gunter niedawno poinformował, że jego artykuł cytował poufny projekt dokumentu IRB, który „przedstawia olbrzymie poszerzenie powodów, dla których osoby ubiegające się o status uchodźcy mogą zostać przyjęte do Kanady”.

Thomas argumentowała w swoim liście, że ustawa C-11 „znacznie ograniczy zdolność firm medialnych i platform mediów społecznościowych do ignorowania rządowych poleceń dotyczących tego, jakie informacje mogą, a jakie nie mogą być udostępniane kanadyjskiej opinii publicznej”.

„Wiadomości i treści  będą zdane na łaskę rządowej aprobaty ” – stwierdza.

Proponowane ustawodawstwo da krajowej radzie radiofonii i telewizji CRTC uprawnienia do wymagania od  platform mediów internetowych przestrzegania kanadyjskich standardów treści w sieci a w przeciwnym razie zostaną na nie nałożone kary.

Senat zalecił szereg zmian w ustawodawstwie, w tym dodanie przepisu wyłączającego indywidualnych twórców treści z kompetencji regulacyjnych CRTC.

Jednak Izba głosowała za odrzuceniem poprawki .

Thomas napisała że biorąc pod uwagę, że ustawa C-11 „oczekuje teraz tylko na jedno ostateczne głosowanie w Senacie – tym bardziej pilne i pilne jest, aby te poważne i niepokojące obawy zostały natychmiast dokładnie omówione w parlamencie”.