Sędzia sądu najwyższego w Ontario, Geoffrey B. Morawetz, wydał nakaz zakończenia blokady Ambassador Brodge w Windsor. Nakaz wchodzi w życie o godzinie 7 wieczorem w piątek. Przesłuchania w sprawie rozpoczęły się w piątek w południe.

Blokada drogi dojazdowej do przejścia – Huron Church Road – trwa od poniedziałku.

Policja w Windsor napisała na twitterze w piątek, że negocjacje z protestującymi trwają. Demonstranci zgodzili się na odblokowanie jednego pasa ruchu na moście na jezdni prowadzącej ze Stanów Zjednoczonych do Kanady. Kilka godzin przed wydaniem nakazu sądowego powoli zaczęto usuwać pojazdy z umówionego pasa.

Wydania nakazu domagał się sektor motoryzacyjny reprezentowany przez Automotive Parts Manufacturers’ Association oraz Canadian Vehicle Manufacturers’ Association, przy poparciu władz miasta Windsor. Przez Ambassador Bridge przebiega główny szlak handlowy między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Tą drogą każdego dnia przewożone są towary o wartości około 400 milionów dolarów. Produkcja w sektorze motoryzacyjnym w dużej mierze zależy od dostaw, które przechodzą przez Windsor. Z powodu protestów producenci po obu stronach granicy musieli w tym tygodniu zmniejszyć produkcję.

Burmistrz Windsor, Drew Dilkens, mówi, że protest to “kryzys krajowy”, ponieważ jego skutki odczuwa cała gospodarka, i to nie tylko Kanady, lecz także Stanów Zjednoczonych. Dodał, że spodziewa się szybkiego zwiększenia liczby policjantów i funkcjonariuszy RCMP w Windsor. Zaznaczył, że nie chce, by ktokolwiek został ranny, a protestujący powinni opuścić miasto dobrowolnie. Jeśli jednak nie będą chcieli odjechać, trzeba będzie podjąć działania, mające na celu usunięcie ich.

Protesty trwają też wzdłuż autostrady 402, prowadzącej do Blue Water Bridge i przejścia granicznego w Sarni, Ont.