Wszystko wskazuje na to że mamy do czynienia ze zmasowanym cyberatakiem na infrastrukturę @PKP_PLK_SA. Nie działają lokalne centra sterowania ruchem w m. in. Krakowie, Wrocławiu, Tczewie, Skierniewicach, Siedlcach i Grodzisku Mazowieckim. czytamy na Twitterze “Węzeł przesiadkowy”

Później nadano komunikat, że problemem były błędy w oprogramowaniu

Kłopoty na kolei w całej Polsce. Ok. 4 nad ranem przestało działać kilkanaście Lokalnych Centrów Sterowania ruchem pociągów.
Trwa ustalania przyczyn.
Trzeba liczyć się z gigantycznymi opóźnieniami w ruchu pociągów!

“Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone” – poinformował firma Alstom w oświadczeniu przysłanym w czwartek PAP.

Usterka sterowania
Jak dodano w oświadczeniu, Alstom wdrożył plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, „aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier”.

 

“Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów” – podano w komunikacie PKP PLK.