Natalia Kusendova posłanka do legislatury Ontario  została pozwana przez byłego partnera, który twierdzi, że jest mu winna ponad 30 000 dolarów – wynika z dokumentów sądowych, na które powołuje się torontoński “The Toronto Star”. Grant Gorchynski biegły księgowy z Oakville ma ponadto twierdzić, że Kusendova “wykorzystywała swoją pozycję polityczną do osobistych korzyści”.

MPP Natalia Kusendova (Mississauga Centre) otrzymała pieniądze w serii 13 przelewów, co, jak powiedziała “Starowi” było prezentem od jej partnera w celu spłacenia pożyczki studenckiej.

W dokumentach Ontario Superior Court, które nie zostały udowodnione w sądzie, Gorchynski twierdzi, że Kusendova „konsekwentnie nadużywała swojej pozycji jako MPP i żądała pożyczek”. Spotkali się cztery lata temu, kiedy Gorchynski  zabiegał o zlokalizowanie  stacji planowanego szybkiego tramwaju Hurontario LRT, w pobliżu budynku należącego do jego rodzinnego biznesu przy Kingsbridge Garden Circle w Mississauga, gdzie Kusendowa miała również swoje biuro.

W  stanowisku obrony Kusendovej stwierdza się, że Gorczyński „związał się z nią romantycznie wyłącznie w celu lobbowania na rzecz przystanku LRT… Natalia Kusendowa w rozmowie z “The Toronto Star” powiedziała, że jest to oszczercza kampania podjęta na sześć tygodni przed wyborami.

Były partner  domaga się  od Kusendovej, która w zeszłym roku wyszła za mąż, zwrotu pieniędzy, które miał przekazywać jedynie jako nieoprocentowaną pożyczkę.

Między grudniem 2018 r. a grudniem 2019 r. Gorczyński przesłał Kusendovej 13 e-transferów od 500 do 9500 dolarów.

„To był  w 100 procentach prezent”, powiedziała Kusendova. „Podobnie jak w przypadku wielu młodych Ontaryjczyków, którzy otrzymują pomoc w spłacie pożyczek studenckich od rodziny i bliskich, mój były partner zapewnił mi środki na spłatę długów studenckich”.

W swojej obronie Kusendova stwierdza, że ​​„biorąc pod uwagę jej osobiste wartości i stanowisko  publiczne … (ona) nie była zainteresowana otwartym związkiem” (z Gorczynskim).

Zgodnie z prawem Ontario „MPP są zobowiązani do ujawnienia źródeł i wysokości dochodów; aktywów, w tym inwestycji, nieruchomości, własności firm i uprawnień emerytalnych; oraz wszystkie zobowiązania, w tym kredyty hipoteczne, linie kredytowe, nieopłacone podatki i podpisane pożyczki.”

W oświadczeniu wymienić należy również wszelkie prezenty o wartości przekraczającej 200 dol., które MPP przyjął w ciągu roku   W publicznie dostępnych zeznaniach  finansowych Kusendovej za 2018 i 2019 r. wymienia się „brak aktywów”, a w pasywach „krajowe pożyczki studenckie” oraz linię kredytową TD Bank. Ale nie ma wzmianki o płatnościach gotówkowych od Gorczyńskiego w ramach „prezentów i korzyści osobistych”, ponieważ posłowie nie są zobowiązani do ujawniania prezentów od małżonków lub partnerów.

Kusendova podkreśla, że ​​„dopełniono wszystkich obowiązujących przepisów”. – czytamy w The Toronto Star.

Artykuł ukazał się również w  publikacjach zależnych koncernu  – Mississauga News i Niagara Falls Review.