LCBO zażądała naklejki zakrywającej słowo „Palestyna” na butelce wina produkowanego w okupowanej przez Izrael wiosce Taybeh na Zachodnim Brzegu
Butelki wina Taybeh wyprodukowane przed 2020 r. miały nazwę jako „rozwiązanie tymczasowe”, tłumaczy LCBO.
Samer Abdelnour Kanadyjczyk pochodzenia palestyńskiego uważa, że to jest  ” śmieszne, obraźliwe i prawdopodobnie nielegalne i odzwierciedla głęboką niepewność kolonialno-osadniczą, kiedy nawet wzmianka o Palestynie jest uważana za zagrożenie”.

LCBO stwierdziło, że oznakowanie jej produktów jest zgodne z przepisami i wytycznymi  określonymi przez Kanadyjską Agencję Kontroli Żywności (CFIA), która egzekwuje wymagania dotyczące etykietowania żywności w Kanadzie.

Według LCBO wina Taybeh produkowane od 2020 roku i sprzedawane w LCBO są oznaczone jako pochodzące z „Zachodniego Brzegu”. Jednak butelki wyprodukowane przed 2020 rokiem wykorzystywały naklejkę jako „rozwiązanie tymczasowe”, powiedział rzecznik LCBO.

„W niektórych przypadkach, gdy etykiety nie spełniają wymagań prawnych, dostawcy mają możliwość modyfikowania etykiet w celu spełnienia wymagań”. W tym konkretnym przypadku etykiety zostały poprawione, aby były zgodne z wymogami CFIA, ale nie podano, czy to LCBO, Taybeh, czy dostawca umieścił naklejkę.

Według Palestine Just Trade, organizacji, która służy jako agent Taybeh w Kanadzie, wino zostało po raz pierwszy zakupione przez LCBO w marcu 2019 r. i wtedy etykiety „Produkt Palestyny” zostały zatwierdzone. Jednak LCBO wstrzymało decyzję, a później poprosiło o umieszczenie na produktach naklejek z napisem „Zachodni Brzeg”.

Zapytana przez CBC News, co takiego jest w etykiecie, która nie spełnia wymagań, CFIA odpowiedziała, że ​​informacje podane na etykiecie „nie mogą być fałszywe lub wprowadzające w błąd”.

Chociaż Kanada nie uznała niepodległego państwa palestyńskiego, w ostatnich latach rząd federalny zmienił politykę wspierającą prawo Palestyńczyków do samostanowienia, w tym zaakceptował rozwiązanie dwupaństwowe jako część „kompleksowego porozumienia pokojowego” na Bliskim Wschodzie.

CFIA wcześniej była krytykowana, gdy orzekła, że ​​dwa wina wyprodukowane przez izraelskie winnice   znajdujące się na okupowanym Zachodnim Brzegu, Psagot Winery i Shiloh Winery, mogą być sprzedawane w Kanadzie z etykietą „Produkt Izraela” na warunkach kanadyjsko-izraelskich Umowa o wolnym handlu.

David Kattenburg z Winnipeg zakwestionował tę decyzję , twierdząc, że federalna agencja kontroli żywności nie przestrzegała kanadyjskiego i międzynarodowego prawa przy podejmowaniu decyzji. Dwa lata później sędzia Sądu Federalnego stwierdził, że etykietowanie wina z Zachodniego Brzegu jako „Produktu Izraela” jest mylące i zwodnicze, nakładając na CFIA wymóg decydowania o tym, w jaki sposób wina powinny być etykietowane. Kattenburg powiedział CBC News, że rząd odwołał się od tego orzeczenia, a w maju 2021 roku Federalny Sąd Apelacyjny odrzucił apelację rządu, odsyłając kwestię etykietowania z powrotem do CFIA w celu „ponownego rozstrzygnięcia”.

„Przepisy CFIA wymagają, aby etykietowanie wina było „spójne regionalnie”. Jeśli palestyński produkt winiarski produkowany na Zachodnim Brzegu musi być oznaczony jako „Zachodni Brzeg”, a nie „Palestyna”, to tak samo dzieje się z izraelskim winem   produkowanym przez osadników na Zachodnim Brzegu” – powiedział Kattenburg.

 

za  CBC News