Z nowo opublikowanych danych Statistics Canada, zebranych w ramach spisu powszechnego w 2021 roku, wynika, że w ciągu 50 lat znacząco zwiększyła się liczba stulatków w Kanadzie. W 1971 roku stulatków było 1065, a w 2021 – 9545. Większość z nich, bo aż 7715, to kobiety.

Wzrostu liczby stulatków nie da się prosto wytłumaczyć zwiększeniem liczby ludności. W 1971 roku odsetek stulatków na 100 000 Kanadyjczyków wynosił 4,9 proc., a w 2021 – 25,8 proc.

Laura Tamblyn Watts, założycielka i szefowa CanAge, organizacji broniącej praw seniorów, mówi, że Kanadyjczycy żyją dłużej dzięki postępom medycyny, lekom i szczepieniom, a także zdrowszemu trybowi życia. Watts zauważa, że teraz ludzie więcej się ruszają niż 50 lat temu, nie są skazani na siedzenie w biurach i pracę w fabrykach. Poza tym osoby starsze dzięki nowym technologiom mają więcej możliwości kontaktowania się z bliskimi. A najbardziej istotnym czynnikiem przedłużającym życie jest odejście od używania nikotyny.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Mildred Leadbeater z Cape Breton, N.S., ma 101 lat. 102 urodziny będzie obchodzić w czerwcu i mówi, że w prezencie urodzinowym dostaje szkocką whisky. Leadbeater mówi, że pije tylko niewielką ilość w weekendy, nie używa lodu i nie dodaje zbyt wiele wody. Lekarz z Cape Breton powiedział jej kiedyś, że jak pije szkocką, to będzie długo żyła i nie będzie mieć żadnych powszechnych przypadłości. Leadbeater zauważa, że słowa te się sprawdziły, nie choruje i żyje długo. Teraz mieszka u córki w Pembroke, Ont.

Leadbeater urodziła się w 1920 roku w Glace Bay, N.S., jako siódme dziecko szkockich imigrantów. Miała siostrę bliźniaczkę, która umarła podczas porodu. Matka też zmarła przy porodzie. Sama Mildred była chorowitym dzieckiem. Adoptowali ją sąsiedzi, tak że cały czas była blisko swojego biologicznego rodzeństwa i ojca.

Potem sama miała siedmioro dzieci.

Leadbeater mówi, że żyje długo dzięki grze na pianinie i pozytywnemu stosunkowi do świata. Bóg dał jej dobre zdrowie, często się śmieje, nie przejmuje się zanadto drobiazgami i nie daje się przeciwnościom. Uważa, że miała szczęśliwe życie.

Jane Rylett, dyrektor naukowa Institute of Aging w Canadian Institutes of Health Research, dodaje, że nie bez znaczenia są też geny. Czyli przepis na długowieczność to dobre geny, pozytywne podejście do życia i zdrowy styl życia. Wtedy można sobie nawet pozwolić od czasu do czasu na szklaneczkę whisky.