Maj. Nareszcie można zapomnieć o ciepłych paltach, czapkach i rękawiczkach. Dusza odżywa, a z nią przybywa radosnej energii. Zaczynamy budować siłę na nowo. Tak jak w pieśni ‘Witaj, majowa jutrzenko’, znanej też jako Mazurek 3-go Maja. Jest to pieśń związana z Konstytucją 3 Maja (1791), ze słowami wiersza Rajnolda Suchodolskiego, który był uczestnikiem powstania listopadowego. Pieśń jest w rytmie mazurka. Jest ona bardzo znana i popularna w Polsce. Ale nie tylko, bo 23 letni Ryszard Wagner na motywach tej pieśni skomponował uwerturę Polonia (1836).

Majowa jutrzenka ze szczególną witalnością zawitała w tym roku do Ontario, bo po raz pierwszy maj został uznany przez parlament Ontario miesiącem Polskiego Dziedzictwa. I jakże by takie wydarzenie obeszło się bez celebracji w Gminie 1-szej Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie? I tak w dniu 2 maja w siedzibie Gminy 1-szej ZNPwK, przy 71 Judson, seniorzy z klubu Złota Jesień zorganizowali wieczór Seniorzy dla Seniorów. Przybyło blisko 100 osób. Każdy przyniósł co nieco na wspólny stół. Wszystkim wszystko smakowało, a pogawędkom nie było końca.

Członkowie klubu: Zibby Kozak, Helena Czarnecka, Ewa Pisz

Po posiłku zespół Polskie Klimaty kierowany przez Teresę Klimuszko, w składzie Jasia Pilarska, Roma Rzepska, Andrzej Wierus, Jerzy Korwala, Eugeniusz Klich i Tadeusz Mazur (stage manager) przedstawił patriotyczny majowy program. We wspaniałej aranżacji pieśni i słowa wiążącego artyści zespołu przybliżyli klimat naszych patriotycznych zrywów, podbudowując i wzmacniając przekonanie, że Polacy jako naród dany od Boga, przetrwają, bez względu na wszystkie zawieruchy historii. Sala bardzo żywo przyjęła program, śpiewając razem z artystami i oklaskując poszczególne elementy programu. Wanda Bogusz swoją poezją uświetniła uroczystość prezentując swoje dwa wiersze.

W patriotycznym wieczorze uczestniczyli także zaprzyjaźnione z gminą i klubem seniora Złota Jesień organizacje: Towarzystwo Warszawskie (prezes Marian Kowalski), Klub Polek przy Gminie 1-szej (prezeska Anna Kacprzak), Koło Pań Nadzieja (prezeska Aniela Gańczak) oraz komandor klubu żeglarskiego Biały Żagiel (Janusz Polak). Splendoru uroczystości nadała obecność konsul Sylwii Czerwińskiej, oraz prezesa Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręg Toronto Bartłomieja Habrowskiego.

Konsul Czerwińska złożyła życzenia i wręczyła okolicznościowy dyplom od konsul generalnej Magdaleny Pszczółkowskiej państwu Elżbiecie i Tadeuszowi Ambroży z okazji ich 55 rocznicę ślubu.

Po części oficjalnej, seniorzy tańczyli długo w noc, przy polskiej muzyce disco-polo. Zdjęcia z uroczystości znajdują się na stronie polskiego konsulatu w Toronto. Zachęcamy do odwiedzenia.

Spisała Alicja Farmus – Klub Seniora Złota Jesień