Ron Daymond i Evelyn Herskovitz byli zdumieni gdy 22 maja, po jednodniowej wycieczce do Plattsburgh w stanie Nowy Jork po przekroczeniu kanadyjskiej granicy lądowej   kazano im poddać się 14-dniowej kwarantannie

W pełni zaszczepiona para twierdzi, że ​​funkcjonariusz straży granicznej powiedział im, że muszą poddać się kwarantannie, ponieważ nie wypełnili aplikacji ArriveCAN.

Rząd federalny zniósł większość ograniczeń w podróżowaniu dla osób w pełni zaszczepionych. Jednak nadal wymaga od nich korzystania z aplikacji mobilnej ArriveCAN lub wersji desktop w celu przesłania w ciągu 72 godzin przed przybyciem do Kanady informacji dotyczących podróży i zdrowia związanych z COVID-19 .

Podróżni, którzy tego nie zrobią, mogą zostać narażeni na 14-dniową kwarantannę, a nawet grzywnę w wysokości 5000 dol..

Konserwatywna posłanka Raquel Dancho z okręgu Manitoba w Kildonan – St. Paul wezwała rząd do wycofania się z tego wymogu
Skargi dotyczące ArriveCAN obejmują usterki techniczne, surowe kary dla osób nieprzestrzegających oraz trudności w używaniu szczególnie dla osób starszych. Wielu starszych ludzi nie ma dostępu do komputera. Nie mają telefonów komórkowych, laptopów i tabletów i nie wiedzą, jak z nich korzystać.

Tymczasem rząd federalny ogłosił w środę , że ArriveCAN wraz z wymogiem szczepień dla podróżujących pozostanie  co najmniej do 30 czerwca.

Burmistrz Niagara Falls, Ont. Jim Diodati powiedział, że aplikacja jest także zniechęcająca dla Amerykanów, którzy nie chcą zawracać sobie głowy krótkim wypadem do Kanady.

Według Statistics Canada w kwietniu Amerykanie odbyli 479 500 podróży drogą lądową do Kanady, co stanowi 50-procentowy spadek w porównaniu z kwietniem 2019 r., przed pandemią.

„To  kolejna warstwa biurokracji” – mówi Diodati o aplikacji. „To kolejny powód, by nie przyjeżdżać do Kanady  i pojechać gdzie indziej”.