Rosja ponownie uderzyła na Kijów, twierdząc, że zniszczyła rakietami cruise czołgi przekazane z zagranicy. Prezydent Władimir Putin, ostrzegł, że  jakiekolwiek zachodnie dostawy systemów rakietowych dalekiego zasięgu skłonią Moskwę do uderzenie w „obiekty, w które jeszcze nie uderzaliśmy”.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie wystrzeliły z Morza Kaspijskiego pięć pocisków samosterujących X-22 w kierunku stolicy Ukrainy, a jeden został zniszczony przez obronę powietrzną. Cztery  uderzyły w „obiekty infrastrukturalne”, ale Ukraina poinformowała że ​​nie było ofiar.

Pociski, które uderzyły w Kijów, zniszczyły czołgi T-72 dostarczone przez kraje Europy Wschodniej i inne pojazdy opancerzone, poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony w aplikacji Telegram.

Dziennikarze AP widzieli płonący budynek w pobliżu zniszczonej fabryki wagonów.   Kijów od 28 kwietnia nie był bombardowany.

W wywiadzie telewizyjnym wyemitowanym w niedzielę Putin skrytykował zachodnie dostawy broni na Ukrainę, mówiąc, że ich celem jest przedłużenie konfliktu.

Dodał, że jeśli Kijów otrzyma rakiety dalekiego zasięgu, Moskwa „wyciągnie odpowiednie wnioski i użyje naszych środków zniszczenia, których mamy pod dostatkiem, by uderzyć w te obiekty, w które jeszcze nie celowaliśmy”.

Groźba rosyjskiego przywódcy  nadeszła kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone ogłosiły plany dostarczenia Ukrainie 700 milionów dolarów pomocy wojskowej. Broń ta obejmuje cztery precyzyjnie naprowadzane systemy rakietowe średniego zasięgu, a także śmigłowce, systemy przeciwpancerne Javelin, radary, pojazdy taktyczne i inne.

 

Hiszpański dziennik El PaÍs podał w niedzielę, że Hiszpania planuje dostarczyć na Ukrainę pociski przeciwlotnicze i do 40 czołgów bojowych Leopard 2 A4. Hiszpańskie ministerstwo obrony nie skomentowało raportu.

Również w niedzielę Wielka Brytania zapowiedziała, że ​​dostarczy Ukrainie systemy rakiet wielokrotnego startu, które mogą uderzać w cele oddalone o 80 kilometrów. Dodał, że wojska ukraińskie będą szkolone w zakresie używania wyrzutni M270 w Wielkiej Brytanii

Gubernator Doniecka Pawło Kyrylenko wezwał mieszkańców do wyjazdu, mówiąc na Facebooku, że zrujnowane budynki można odrestaurować, ale „nie będziemy w stanie przywrócić utraconych istnień”.

W ostatnich dniach siły rosyjskie skupiły się na zdobyciu Siewierodoniecka i Łysczańska, dwóch kluczowych miast Ługańska. W niedzielę kontynuowali natarcie, dokonując nalotów rakietowych i powietrznych na miasta i wsie w Donbasie.

W donieckich miastach Słowiańsk i Bachmut widziano samochody i pojazdy wojskowe wjeżdżające w niedzielę do miasta od strony linii frontu. Dziesiątki lekarzy wojskowych i karetek pogotowia ratunkowego pracowało przy ewakuacji ludności cywilnej i ukraińskich żołnierzy, a szpital był zajęty leczeniem rannych, wielu rannych w wyniku ostrzału artyleryjskiego.

W niedzielę rano Sztab Generalny Ukrainy oskarżył siły rosyjskie o używanie amunicji fosforowej we wsi Czerkaski Tyszki w obwodzie charkowskim. Twierdzenie nie mogło zostać niezależnie zweryfikowane.
Tymczasem władze ukraińskie poinformowały, że Ukraina i Rosja wymieniły ciała zabitych żołnierzy w pierwszej oficjalnie potwierdzonej wymianie. Ukraina poinformowała w sobotę, że każda ze stron wymieniła 160 ciał dwa dni wcześniej na linii frontu w południowym Zaporożu.

Rosyjscy urzędnicy nie skomentowali wymiany.