Statistics Canada twierdzi, że w maju przybyło 40 000 miejsc pracy, co stanowi wzrost o 0,2 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem, głównie dzięki rosnącemu popytowi na pracę w sektorach zakwaterowania i usług gastronomicznych.

Podczas gdy liczba miejsc na pełny etat rosła, co doprowadziło do rekordowo niskiego poziomu bezrobocia w Kanadzie, liczba w niepełnym wymiarze godzin spadła, podobnie jak  w sektorze produkcji.

„Skorygowana stopa bezrobocia – obejmująca tych, którzy już nie szukają pracy– spadła w maju o 0,2 punktu procentowego do 7,0%, najniższego w historii od czasu, gdy porównywalne dane stały się dostępne w 1976 roku” – podała agencja.

Po wysokich wskaźnikach zachorowań w styczniu liczba nieobecności w maju powróciła do poziomu sprzed pandemii.

„Wzrosło zatrudnienie w Nowej Fundlandii i Labradorze, Wyspie Księcia Edwarda i Albercie. Spadło w Nowym Brunszwiku i niewiele się zmieniło we wszystkich innych prowincjach” – podała agencja.

Statistics Canada twierdzi, że średnia stawka godzinowa dla wszystkich pracowników wzrosła w maju o 3,9 procent rok do roku, w porównaniu ze wzrostem o 3,3 procent w kwietniu.