Od 30 października wszyscy podróżni wsiadający na pokład samolotów i do pociągów w Kanadzie muszą być w pełni zaszczepieni przeciwko COVID.

Nieszczepieni Kanadyjczycy nie mogą korzystać z transportu lotniczego lub kolejowego w obrębie  własnego kraju i by z niego wylecieć.

Każdy podróżny przybywający do Kanady musi być również w pełni zaszczepiony przeciwko COVID-19. Rząd Trudeau wymaga również od podróżnych noszenia masek podczas lotów, pomimo faktu, że większość lotnisk i prowincji w całym kraju zniosła obowiązek posiadania maski.

Ponieważ większość krajów uprzemysłowionych złagodziła swoje nakazy na COVID-19 w następstwie wariantu Omicron, rząd Trudeau odmówił usunięcia ograniczeń.

Dowody pokazują, że w pełni zaszczepione osoby mogą również zostać zarażone COVID i rozprzestrzeniać go, co pokazuje, że wymagania dotyczące szczepień nie są przydatne w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się wirusa.

Zapytany przez dziennikarza, czy rząd Trudeau ponownie rozważy nakazy, kanadyjski minister transportu Omar Alghabra odmówił zapowiedzenia, że ​​mandaty zostaną zniesione do lata.

„Naprawdę nie mogę podać konkretnej daty, ponieważ jest to ciągły proces, ale w przeszłości pokazaliśmy, że kiedy uważamy, że nadszedł czas, aby dostosować pewną miarę, robimy to naprawdę szybko”, dodał.

Działania rządu Trudeau wywołały wiele frustracji wśród pracowników, ponieważ lotniska zostały przeciążone.