Frank Caputo, konserwatywny krytyk polityki w zakresie należącym do ministerstwa ds weteranów  wydał następujące oświadczenie po wysłaniu listu do Ministra ds. Weteranów, Hon. Lawrence MacAulay, w sprawie pracownika Veterans Affairs Canada (VAC) który w odpowiedzi na prośbę o pomoc medyczną ze strony byłego żołnierza miał mu zaoferować eutanazję.

„Weteranowi ubiegającemu się o dostęp do leczenia z Veterans Affairs Canada z powodu PTSD i urazu mózgu  podobno zaoferowano,  dostęp do pomocy medycznej w przypadku śmierci . Oferta była szokiem dla weterana i jego rodziny. VAC nie jest upoważniony do rekomendowania pomocy medycznej przy umieraniu. Dopiero po wielu skargach weterana przeproszono go za ten głęboko szkodliwy czyn.

„Należy wszcząć dochodzenie w celu ustalenia pełnego zakresu tego incydentu i ustalenia, czy inni zostali podobnie poszkodowani. Weterani i ich rodziny często zwracają się do Veterans Affairs Canada, gdy znajdują się w wyjątkowo bezbronnym stanie. Samodzielne zalecenie przez pracownika eutanazji wykracza poza mandat VAC. Mówiąc konkretniej, zdradza misję departamentu, który ma oferować wsparcie, którego często potrzebują weterani w sytuacjach zagrożenia. Kobiety i mężczyźni, którzy służyli Kanadzie w mundurach, zasługują na odpowiedź”. pisze Caputo.

Zdaniem osób poinformowanych sytuacja oferowania dostępu do eutanazji nie jest wyjątkiem lecz wynika z procedur postępowania w przypadku osób proszących o pomoc medyczną w trudnych sytuacjach. Eutanazja jest oferowana jako jedno z rozwiązań.