Rząd federalny dodał nowe lokalizacje usług paszportowych w całej Kanadzie, ponieważ utrzymują się zaległości w przetwarzaniu wniosków.

Minister rozwoju społecznego Karina Gould ogłosiła w środę, że można teraz ubiegać się o paszporty i odbierać je w ośrodkach Service Canada w Red Deer, Alta., Sault Ste. Marie, Ontario, Trois-Rivières, Que. i Charlottetown, PEI

To pięć nowych lokalizacji dodanych w lipcu, a Gould spodziewa się wkrótce dodać do programu kolejne siedem do dziewięciu lokalizacji.

Środki na nowe biura pochodzą z funduszu składającego się z opłat paszportowych.

Od kwietnia złożono prawie 1,1 miliona wniosków o  wydanie i odnowienie paszportów.

Ponad jedna czwarta z nich nie została jeszcze przetworzona.

Statystyki rządowe pokazują, że system zaczyna nadrabiać zaległości, ponieważ przepaść między liczbą wniosków paszportowych a liczbą wydawanych paszportów każdego miesiąca jest coraz mniejsza.

Gould powiedziała, że tego lata do tej pory zatrudniono 442 nowych pracowników, a 300 jest już przeszkolonych i pracuje.

W przypadku wniosków wysyłanych pocztą 20 dniowy standard obsługi  był spełniony na początku sierpnia tylko w 40 procentach, w porównaniu z 53 procent pod koniec lipca. Rząd ostrzega również, że otrzymanie paszportu pocztą może zająć ponad 13 tygodni.

za Canadian Press