Kanadyjczycy, którzy mają dość oszustów wmawiających im, że są winni pieniądze urzędowi podatkowemu, znów będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Zaczyna się kolejny sezon podatkowy, a Canadian Anti-Fraud Centre (CAFC) spodziewa się wzrostu liczby zgłoszeń. W zeszłym roku ofiarami oszustów podających się za pracowników CRA padło 470 osób, które straciły 1,4 miliona dolarów. Do CAFC w 2019 roku wpłynęło 3210 skarg, ale agencja uważa, że parę tysięcy nie zostało zgłoszonych.

Jeff Thompson, były funkcjonariusz wywiadu RCMP, który obecnie pracuje w CAFC, mówi, że w dalszym ciągu wpływają skargi na oszustów telefonicznych, ale coraz częściej dotyczą przypadków, gdy scenariusz oszustwa dotyczy numeru SIN. Organizowane są też “kampanie phishingowe” z e-mailami i sms-ami, których celem jest wyłudzenie danych osobowych. Nadawcy wiadomości twierdzą, że odbiorca będzie mógł otrzymać zwrot podatku poprzez e-transfer (CRA w ogóle nie używa e-transferów).

Kanadyjskie władze starają się walczyć z oszustami, ale to ciągle walka z wiatrakami. Po likwidacji jednej nielegalnej grupy, powstaje kolejna. Podatnicy są łakomym kąskiem, na kilku kłamstwach łatwo się wzbogacić, a koszt jest praktycznie żaden, mówi Avner Levin, dyrektor Privacy and Cybercrime Institute przy uniwersytecie Ryersona.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Levin zauważa, że pewną ulgę może przynieść zapowiadane wprowadzenie blokowania podejrzanych połączeń przez operatorów telefonii komórkowej. Najlepiej jest po prostu nie odbierać telefonu, jeśli się nie zna numeru przychodzącego. A jeśli już odbierzemy telefon – rozłączyć się jak najszybciej, nie wdając w rozmowę.

Rzecznik prasowy CRA przypomina z kolei, że najważniejsza jest edukacja. Agencja podatkowa nigdy nie używa agresywnego języka, nie grozi aresztowaniem ani deportacją; nie prosi o karty prepaidowe i podarunkowe, nie pobiera ani nie wysyła pieniędzy w bitcoinach lub za pośrednictwem e-transferu, a także nie wysyła maili z linkami prosząc o podanie danych osobowych (chyba że dana osoba dzwoniła do CRA i poprosiła o przesłanie formularza lub linka do strony z informacją na jakiś temat – wtedy jednak pracownik fiskusa wysyła maila w trakcie rozmowy).